Компанията Avon Products - собственик на известния бранд продукти за красота за световния пазар, е влязла в процедура по несъстоятелност в Делауеър, САЩ на фона на вълна от съдебни дела, в които се твърди, че талкът в нейни продукти причинява рак, пише Bloomberg, като цитира официално съобщение.

Посочени са активи и задължения за между $1 млрд. и $10 млрд.

Как шефът на Avon се провали в опита си да поправи компанията?

Как шефът на Avon се провали в опита си да поправи компанията?

Отчетите за последното тримесечие събудиха няколко въпроса

Avon Products притежава правата върху марката Avon извън САЩ, както и целия международен бизнес. Дейностите му не са засегнати от процедурата, също както и тези в САЩ - те бяха продадени още през 2016 г. и в момента е притежание на LG Household & Health Care Ltd.

Бразилският собственик на Avon - Natura & Co, ще предостави до 43 млн. долара за финансиране на процедурата по фалита.

Бизнес моделът на Avon - каталожна търговия с голяма мрежа от представители, към която може да се присъедини на практика всеки, доведе до глобална експанзия на групата. Обратната страна на медала е, че така потенциалните проблеми с качеството на продуктите стават още по-мащабни.

Natura купува Avon срещу $2 милиарда

Natura купува Avon срещу $2 милиарда

Очаква се новата компания да бъде четвъртата най-голяма в областта на козметиката

Компанията го усети от първо лице, след като срещу нея бяха заведени близо 200 дела през 2021 г. Те са свързани със замърсяване на пудри с канцерогенния азбест. Само две от решенията - от 2022 г. и 2023 г., костваха на Avon над 76 млн. долара.

Подобни проблеми има и Johnson & Johnson, като козметичният гигант също опита да се спаси от делата с фалит, но към момента не е успял.