Младежите, родени през първото десетилетие на XXI век и малко преди това, вече навлизат в трудоспособна възраст или даже се развиват като професионалисти от няколко години. Голяма част от тях, обаче, се сблъскват с неочакван проблем - езикът на работното място. "Отгледани" от социалните мрежи и обучени от дистанционните работа и уроци, те трудно се вписват в по-възрастните колективи, а в някои случаи даже кариерата им се оказва под въпрос, пише Би Би Си в свой материал.

Проучване от 2018 г., публикувано в Harvard Business Review, показва, че фактори като външния вид и вербалната и невербалната комуникация са сред критичните фактори за успеха или провала в кариерата. Една пандемия по-късно, твърде малко се е променило.

Gen Z не помнят света без iPhone... но им е трудно в офиса

Gen Z не помнят света без iPhone... но им е трудно в офиса

Младежите масово имат проблеми с основни технологии, които се използват от десетилетия

Британската медия цитира и конкретен пример - млад специалист по произведенията на изкуството в хедж фонд. Работата ѝ е оценявана добре, но със забележката, че нейният разговорен език и неформален начин на общуване подкопават доверието. В крайна сметка е уволнена за "непрофесионализъм", включително - заради честата употреба на паразитни думи (както на български са "викам", "значи", "в смисъл" и всички подобни). Според мениджъра ѝ така тя не изглежда като интелигентен човек, чието място е в хедж фонд и поведението ѝ не го представя в добра светлина.

В смисъл?

Традиционно на работното място се толерира по-формално поведение, базирано на модели, наложени от предходните поколения. Това, обаче, е проблем за Gen Z. Причините са много:

  • Младежите са израснали с езика на социалните мрежи и не са имали сериозен контакт с по-формалния стил на изразяване - говорим за хора, които не гледат новините по телевизията, а се осведомяват от TikTok. Инфлуенсърите традиционно се придържат към по-приятелски и енергичен тон - нещо, което изглежда меко казано странно в традиционния офис.
  • Gen Z са и свидетели на ефектите от разминаването между онлайн образите и реалността. Затова и масово младежите търсят по-автентично представяне на себе си - и то като единна идентичност на работа и извън нея. Трудно приемат вече наложените порядки на работното място, защото ги възприемат като нещо фалшиво, коментира проф. Кристофър Майъс от Johns Hopkins Care Business School.
  • Пандемията също е фактор - за много от Gen Z работата в офис на всекидневна база е нещо, което е дошло след първите кариерни стъпки. При предходните поколения винаги е обратното. В същото време, неща, които биха могли да се разминат в рамките на писмена кореспонденция или онлайн среща, правят силно впечатление на живо.

Значи, какво се променя?

Експертите са категорични, че младежите е важно да работят над своето поведение във формална среда, но освен това и самата среда се променя.

"Твоето БЪДЕЩЕ" е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.

На първо място, след COVID-19 дрескодът като цяло се либерализира, хибридната работа стана масова, но и покрай всичко това някои от старите правила спират да са толкова строги. Проучване на Barclays от миналата година показва, че близо 75% от запитаните смятат, че Gen Z влияят на езика на работното място.

Според проф. Майъс ръководителите също трябва да надградят стила си на поведение, като балансират между формалния език в ключовите за бизнеса ситуации и отварянето към по-свободен модел на общуване в ситуации като вътрешните срещи на екипите.

Gen Z вече не са деца, а колеги и служители: Как да общуваме с тях

Gen Z вече не са деца, а колеги и служители: Как да общуваме с тях

Най-младите работещи хора са част от едно много различно поколение

В дългосрочен план ситуацията ще се измени още повече - предходните поколения като бейби бумърите вече навлизат в пенсионна възраст и на висшите позиции в компаниите застъпват млади хора. Те няма да променят деловия език от днес за утре, но със сигурност в офиса на утрешния ден няма да се говори по начина, по който се е говорело през 1975 г., 1994 г. или... 2024 г.