Срещата вчера в Женева между руската и американската делегации е нов аргумент в полза на все по-налагащото се убеждение за слабата дипломация на Вашингтон. Нека обясня.
На пръв поглед изглежда така, че САЩ са отхвърлили всички основни искания на Москва:
- Вашингтон няма да преустанови политиката на "отворени врати" /на разширяване/ на НАТО, т.е. хипотетично Алиансът може да приеме за свои членове Украйна и Грузия;
- Вашингтон е отхвърлил възможността да редуцира силите си според границите си от 1997-ма година.
Политически това звучи добре, но само политически. Практически погледнато, проблемите започват да се появяват един след друг.
Например, Украйна (Грузия също) скоро няма да стане член на НАТО, при така развиващите се обстоятелства. Ако имаше реално желание за това, САЩ вече щяха да са дали зелена светлина за предоставянето на План за действие за членство (MAP) на двете държави. T.e. заявката, че НАТО няма да преустанови разширяването си на изток, е по-скоро декларативна и теоретична.
Отвъд повърхностния прочит на нещата в Женева, техният резултат далеч не изглежда толкова категорично в полза на САЩ и НАТО. На въпросната срещата американците са:
- изразили "отвореност" да разискват разположението на някои свои ракетни комплекси, разположени на територията на Европа;
- изразили готовност да обсъдят регулиране на количеството и периметъра на военните си обучения на територията на Европа, ако това бъде направено реципрочно и от руската страна.
Тези две обстоятелства директно компрометират иначе декларативната заявка на Вашингтон, че НАТО няма да редуцира бойните си способности на Източния фланг на Алианса. Допълнителни гаранции за което бяха дадени само преди седмица, когато Държавният секретар Антъни Блинкен проведе разговори с всички свои колеги от държавите членки на НАТО от Източна Европа във формат "Букурещ 9".
Отвъд Източна Европа, от декември месец насам, когато Руската Федерация пожела създаването на правен механизъм за гарантиране на сигурността по рисковите контактни точки между нея и НАТО, от Алианса ние чувахме две уверения.
Едното е, че пактът ще развива своите способности и политика, независимо от съображенията на трета страна, която не е член на Алианса (в случая, Руската Федерация).
Другото е, че членството в НАТО е суверенно право и свободен избор на всяка държава.
Но с оглед на това, което американците са предложили на своите руски колеги в Женева, и двете уверения увисват във въздуха (или поне предизвикват дебели въпросителни). Как така хем ще развиваш бойните способности на своите партньори, хем ще ограничаваш провежданите обучения? Хем НАТО укрепва сигурността на европейските си членки, хем американците изтеглят (или дислоцират) ракетите си?
Има усложнение и от допълнителен характер. Ние все още не знаем какво разбира руската страна под "американски" зенитно-ракетни комплекси (ЗРС), чието позициониране на европейски терен евентуално да бъде преразгледано. Дали тези ЗРС, които са собственост на американската държава само; тези, които са продадени от САЩ на член на НАТО или и двете?
Така например, това касае ли зенитно-ракетните комплекси "Пейтриът", разположени в Румъния и Гърция (а това касае пряко и нас, при все, че ние не разполагаме с американски ЗРК)?
Всъщност това, което би засилило допълнително геополитическите позиции на Москва спрямо Стария континент, а именно Европейски съюз на две скорости, сега руснаците искат да видят реализирано в Алианса: НАТО на две скорости. И тази "отвореност" на американците да преговарят по зададените по-горе параметри, касаещи позициите на НАТО в Източна Европа, е песен в ушите на Кремъл.
Да не говорим, че за Москва апетитът идва с яденето. Какво се промени в поведението на Руската Федерация след срещата между Джо Байдън и Владимир Путин в средата на миналата година? Напротив, руснаците отново инициираха струпване на свои войски до границата с Украйна и изпратиха такива в Казахстан, в рамките на контингента на Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС). Какво очакват САЩ да се случи, ако отместят ракетите си и намалят обученията си с европейските си съюзници?
А погледнато по-глобално, изглежда така, че американците се опитват да дублират стратегията си срещу Китай (партньорска дипломация плюс възпиране) спрямо Русия. Но ако за подобно отношение спрямо Пекин да има аргументи, то за същото спрямо Москва се намират по-трудно такива. Русия не е Китай.
Тези дни, непосредствено преди срещата в Женева, когато американците и руснаците си разменяха "любезности", Антъни Блинкен каза: "Аз мисля, един урок от историята е, че влезнат ли руснаците един път във вашия дом, е понякога много трудно да ги накараш да го напуснат".
Е, да, де, ама тогава защо им давате ключа за нашия дом?
Хирам
на 17.01.2022 в 01:02:48 #17Всъщност нашият дом не се заключва от 100 години вече. След ньойския договор България е несуверенна държава, преминава от едни ръце в други. То и преди това е било така, само от Съединението до Добро поле сме били държава, след това армия няма, няма и самостоятелна политика. Може и за добро да е....
Putler KAPUT
на 12.01.2022 в 17:46:15 #16Кой държи ключа наистина? 1) в България има някакви американски бази без бойна техника, ракети или реални бойни подразделения. Има поддържащ персонал. Има някакъв "команден център" във Варна, колкото пак да сме разкрачени - хем сме в НАТО, хем както обикновено лижем мъдете на руснаците. Тези бази не дават сън да ги хване правоверните русофили. Старх ги е, че ядосваме руските господари и може да стрелят с ракети по празни халета и празни писти. 2) от друга страна, аз знам, че: - всяка година 20% от БВП на България заминава за Русия. - Русия има монопола на природния газ и петрола в България - Лукойл не плаща данъци вече почти 2 десетилетя и територията на рафинерията е извадена от границите на държавата - там никой до момента не е успял да провери какви далавери се вършат с преработката на ишлеме например - 12 години Русия успешно саботира газовия конектор с Гърция - резултата го изпитваме всички в момента - за сметка на това, България похарчи 3.5 МЛРД лева за газопровод за Сърбия за руски газ построен за 1 (една) година - Бълагрия закупи остарели реактори за Белене и съзнателно загуби делото и плати още 1 МЛРД неустойка - България е държавата с най-голям брой руски имоти в света! Над 200 хиляди броя. 150 хил. от тях са собственост на руски държавни служители (по официални данни от преди 4-5 години от декларациите на администрацията)
antonstoykov
на 12.01.2022 в 09:15:54 #15Добър коментар, точен. Едно обаче авторът да се замисли. Защо ключът за нашия дом не е в нас, а в американците? Ако ключът ще е някъде другаде, вместо в нас наистина ли мислиш, че има голямо значение кой точно го държи... и последно - то и там, къде американците са се настанили официално или не не са цъфнали и вързали. Например Пуерто Рико е официална американска територия...там са се скъсали от висок стандарт или?
cardelius
на 12.01.2022 в 05:44:31 #14Смешно и жалко е да се види как платените от Русия БГ тролове веднага нападат всеки коментар и анализ който е критичен към господаря им, жалкия бивш дребен КГБ кадър. Според тези тролове и платени пропагандатори отдолу, един анализ бил пристрастен ако изразява ясна позиция и дори - тук започваме да се кръстим и цъкаме - заявява че една от страните, дори и да прави грешки, дори да е “слаба” в момента, е по-права - по-права исторически, морално или дори по-права защото нейните действия довеждат до стабилност и мир, а на другата страна действията са като тези на Хитлер през септември 1939, с хордите по границите с Полша. Също като мутрите на вашия идол (и предполагам, един вид работодател) Путин, и хордите на Хитлер само си “се защитаваха” от агресията на врага, нали? Точно като вашите предци, подлогите от Коминтерна, които правеха най-атлетични извращения с логиката и нормалната човешка етика за да защитят господарите си в Москва, и вие няма нищо което Путин да направи, колкото и ниско и криминално да е, което да ви накара да спрете да бъдете народопредатели и Московски слуги.
bajbor
на 12.01.2022 в 03:22:18 #13Френде, приятелю... Кажи, разкажи за кои точно"територии" Китай има претенции към Русия?!?! Къде са тия земи дето се говори на мандарин, пък те са в пределите на руската федерация?!?! Така си мааате неколко кретена из форума.... След коя война, конфликт има неуредени спорове за земи, територии?!?! Ако кажеш Япония - ок, курилските острови.. всички знаем,пише се , говори се, има официални изявления, има претенции.... За Китай аз не съм чул нищо, никъде..в исторически план също не знам - светни ме, моля ... Дебилщина до дебилщина - разбираш ли, Китай и САЩ първи приятели, искат да го "сложат" на Русия?!?! Откъде ти идват тия неща до главата?!?! Ако наистина така ги мислиш/разчиташ нещата - иди се прегледай, ако трябва смени хапчетата...
Болен сДСар
на 11.01.2022 в 23:36:37 #12Джо Педофила: — Кой извика "Руснаците идват"?!! Насрах се.
friend
на 11.01.2022 в 22:43:17 #11ицо напиши това в you tube. Только что! "Ультиматум Китая России! "Миротворцы" Путина должны покинуть Казахстан"
friend
на 11.01.2022 в 22:36:18 #10Ицо Всичко това щеше да е вярно (пост 2 и 3), ако не беше случката, че Русия и Китай не са толкова предани партньори един на друг. Според теб защо Китай не пожела да влезе в съглашение с Русия и САЩ за ракетите със малък и среден обсег??? Вероятно с тях заплашва САЩ??? В Същото време Стокооборотът между Русия и Китай е хилядократно по-малък в сравнение китай -САЩ. Освен това САЩ плащат в долари, а Русия ...в рубли или в долари, но много по-малко. Кой реже клона на който седи? Освен това, САЩ няма никакви претенции към територията на Русия, а Китай има и то за огромна част от днешна Русия. Колкото до Казахстан, то Китай съвсем не е доволен от ставащото там и много вероятно е РФ да се изтегли от там съвсем скоро, а не както планираха. Да не говорим, че Китай и до днес не е признал Крим за руски. А това дали САЩ са слаби и бедни, то не е добре точно Русия и русофилите да го определят. Паричният дълг на една страна не е страшен, особено когато страната може да си го обслужва. Виж, гладът е наистина страшен, особено когато хората от нова година вероятно ще получават повишение до 160 долара заплата (говоря за Русия), а разходите им са значително повече. Затова, когато говориш за гражданска война, добре е да помислиш малко.
мръсния хари
на 11.01.2022 в 22:22:21 #9Българите трябва първо да се информират който прави коментар и анализ какъв му е идеологическият профил, тоест примерно за футбола болен "левскар" или болен "цесекар" да ти дава достоверен анализ.
yordan-staykov-kj8pAKOi
на 11.01.2022 в 15:23:56 #8Ялта 2, почтиприключи миналата седмица! Украйна преминава обратно по безкръвен път, а Казахстан си беше проява на добра воля, подарък, за благосклонностт още да не дават хиперзвуковата технология на Китай, че край с Тайван и с чиповете! Нямаше нито един лидер в този театър на цветна революция! Само малко хаос, за да имат право РФ да влязат! САЩ до 2025 си тръгва от Европа, сама... няма вече пари... Тръмп вече щеше да ги е изтеглил! Очакват ни трудни 20 години!!!
wilhelm
на 11.01.2022 в 13:31:41 #7Чудесна идея! Политически запазваме някаква ангажираност към НАТО, а военно и морално - членство в ОДКС и нещата заспиват.
ventzislav-stefanov
на 11.01.2022 в 10:56:43 #6Не е ли време да се замислим относно формата на членството ни в НАТО? Може би има смисъл да се помисли за излизане от военната организация на алианса при запазване на членството в политическата му структура и пристъпване към укрепване на българската армия като част от бъдещата европейска армия? След като всички заявават, че ядрената война е недопустима какъв е смисълът да бъдем обект на постоянен ядрен шантаж?
Styx
на 11.01.2022 в 09:28:05 #5“ Що не поговорим за тоя прословут "ключ от нашия дом" - как допуснахме това?!? Все едно ключа от моя дом да е в момента в някой , да кажем във Варна, или Унгария и той да го дава на комшията?!?! Жалка история” Точно това прави тази “статия” особено жалка. И определението, което даде Путин преди време е супер точно. Хиени, които вият за благоволението на господаря си. В случая воя на Мартинчо е панически. Защото независимо от цялото виене и подмазване, господаря ще ни “похарчи” без да му мигне окото когато стане напечено (вече е). И какво ще правят тогава хиените като Мартинчо…
stopet
на 11.01.2022 в 09:18:03 #4Едно време също имаше такива АНАЛизатори, които пишеха лигави анализи за "Великия СССР". Сега също, само че сегашните са влюбени в другия голям брат. Тогава онези се издигаха в кариерата, сегашните, в англо-саксонския свят, получават съответните бонуси. Нищо не се е променило съществено. Само като видиш, че е от НБУ, финансиран от Отворено общество на Сорос, се отказваш да четеш пасквилите му.
bajbor
на 11.01.2022 в 08:42:15 #3Що не поговорим за тоя прословут "ключ от нашия дом" - как допуснахме това?!? Все едно ключа от моя дом да е в момента в някой , да кажем във Варна, или Унгария и той да го дава на комшията?!?! Жалка история, толкова ли нямаме политици, или по скоро лидери , които да си приберат ключовете?!?!
ICO
на 11.01.2022 в 08:34:10 #2От икономическа гледна точка САЩ са навлезли в дългова спирала, от която е невъзможно математически да излезнат. Пред САЩ има само два варианта. Първият е започване на ТСВ на територията на Европа, а вторият е фалит и гражданска война в САЩ. В момента Русия разяснява на САЩ, че ТСВ ще се води не в Европа и не на територията на Русия, а на територията на САЩ. Именно за това на преговорите има не само дипломати, а и военни. Мечтата на САЩ е да започнат война в Европа, и да наблюдават без загуби какво се случва зад океана. За това САЩ трупат астрономически количества оръжия по границите с Русия и Китай. В ЕС и НАТО е пълно с военни убедени, че численото превъзходство в броя на оръжията им дава силна позиция, дотолкова, че много от тях са искренно убедени в победа при военна операция срещу Русия. Има доста стати особенно от полски и американски военни по въпроса. Новите хиперзвукови ракети с ядрен заряд на Русия могат да ИЗПАРЯТ превъзходство на НАТО за броени минути, не само на територията на ЕС, но и в САЩ. Въпреки многократните предупреждения и показване на "анимационни филмчета" от Русия, САЩ продължава подготовката за ТСВ, като трупат нападателни оръжия и складове с боеприпаси. Поради икономическия натиск САЩ ще отхвърлят мерките за намаляване на напрежението. Русия и Китай ще започнат разполагане на настъпателни оръжия в Латинска Америка /вече са започнали/. Спад в напрежението НЕ СЕ ПРЕДВИЖДА.
ICO
на 11.01.2022 в 08:09:13 #1Икономиката на САЩ се срива в резултат от съвместните действия на Китай и Русия. Търговското салдо на САЩ е ОТРИЦАТЕЛНО с над 400 милиарда на МЕСЕЦ!!! Американските пристанища са задръстени с празни контейнери!!! САЩ изостанаха във въоръжението, те НЕ ПРИТЕЖАВАТ хиперзвукови ракети, активна и пасивна защита на танковете, РЕБ системи, ракети с ядрен двигател, фотонни радари, многослойна ПВО. И Русия и Китай ВЕЧЕ имат повече военни кораби от САЩ. Да руските и китайските кораби са по-малки, но са с впечатляваща огнева мощ, а американските са със средна възраст 40 ГОДИНИ и характеристиките им са доста.....остарели. Това което руснаците предлагат на американците е плавно отстъпване. Трудно е да го осъзнаят, но момента в който САЩ трябва да почнат да отстъпват дойде, дали ще е доброволно или ще трябва да им се "разяснява" какво е новото разпределение на силите е въпросът.