Чехия е изправена пред сериозна криза в строителния сектор поради недостиг на основни инертни материали като пясък, чакъл и строителен камък, пише Novinky. Тези суровини са от решаващо значение за производството на бетон и други строителни материали, но страната е изчерпала значителна част от съществуващите находища.
Проблемът, дълго пренебрегван, вече се превръща в реална заплаха за бъдещето на жилищното строителство, магистралите и амбициозните инфраструктурни проекти, включително високоскоростните жп линии.
Според строителните компании ситуацията е достигнала критичен етап. Очаква се търсенето на инертни материали значително да нарасне през следващите години както от страна на публичните, така и от частните инвеститори. Якуб Шимачек, директор на TBG Metrostav, посочва два ключови риска пред сектора. От една страна, недостигът на работна ръка, а от друга - недостигът на суровини, които са необходими за производството на строителни материали.
Прогнозите на Чешката геоложка служба са повече от обезпокоителни. Над половината от 204-те активни кариери и 60-70% от пясъчните находища ще прекратят дейността си до 2032 година. Това означава, че останалите няма да могат да отговорят на нарастващото търсене.

Източник: iStock
А последствията ще бъдат сериозни - ще се наложи внос на инертни материали от чужбина, което ще доведе до чувствително поскъпване на строителството, предупреждава Михал Вачек от CEEC Research.
Къде се крие проблемът?
Проблемът се задълбочава от бавното издаване на разрешителни за нови находища. Последните открити кариери в Чехия датират от 90-те години на миналия век. Макар че някои компании се опитват да разширят съществуващите си находища, процесът отнема години, а понякога и над десетилетие.
В отговор на тази заплаха Министерството на промишлеността и търговията подготвя законодателни промени. Новата правителствена наредба предвижда определянето на стратегически находища, които ще се третират с приоритет, подобно на литиевите залежи.
Това ще позволи значително съкращаване на времето за одобрение и улесняване на достъпа до ресурсите. Геоложката служба вече изготвя списък с ключови локации, включващ находища на чакъл, строителен камък и други материали.
В търсене на алтернативи
Докато държавата търси дългосрочни решения, строителните компании започват да залагат на рециклирането. Skanska Residential вече използва рециклиран бетон в жилищните си проекти в Прага, като планира разширяване на практиката и в други проекти. Според ръководителя на проекта Петр Дуща, освен че е икономически изгодно, използването на рециклирани материали подпомага постигането на екологичните цели.
Въпреки това, рециклирането не може да покрие нуждите на индустрията. Данни на Асоциацията за развитие на рециклирането на строителни материали сочат, че рециклираните материали могат да заместят едва между 10 и 15 на сто от годишното потребление на инертни суровини.