Първите стъпки в България, направени по проект ЦК "Хитмобил", в осъществяване на реално-функциониращи водороден транспорт и производство на водород от възобновяеми източници, както и бъдещите възможности на Центъра за подпомагане на бизнеса, бяха представени по време на два обучителни семинара по европейски проект "Green Skills for Hydrogen".
В него участват 36 партньорски организации от 15 държави в Европeйския съюз. В рамките на четиригодишния проект ще бъде направен анализ на нуждите от квалифицирани кадри с умения в разрастващия се сектор на водородните технологии в икономиката, ще бъде разработена европейска стратегия за професионално обучение и образование, ще бъдат изготвени програми и обучителни материали.
ИЕЕС-БАН, като бенефициент по този проект, е поел ангажимент за създаване на българска програма за обучение за повишаване на квалификация и преквалификация на кадри в иновативната зона на водородните технологии. България е сред първите 4 държави, в които ще бъдат тествани обучения.
В проведените два встъпителни семинара чл. кор. Евелина Славчева, директор на ИЕЕС-БАН и ръководител на двата проекта, представи научно-изследователските постижения на ИЕЕС-БАН в областта на водородните технологии и посочи, че опитът на изследователите от Института е ценен за разработването на програмата, нейното прилагане и надграждане, а новоизградената модерна научно-изследователска инфраструктура на ЦК "Хитмобил" предоставя възможност за практически упражнения, допълващи теоретичните курсове. Доц. д-р Благой Бурдин - водещ учен в ЦК"Хитмобил" беше сред основните лектори, а Денис Пакалев - член на разширения състав на Центъра участва дистанционно.
Както стартовият семинар "Водородна икономика" в Стара Загора, проведен на 26 юни, така и последвалият го семинар на тема "Водородни електрически превозни средства" в София на 11 юли 2023 г., бяха посрещнати с жив интерес от представители на бизнеса, държавната и местни администрации, браншови организации, образователни и научни институции и медии.
Аудиторията бе запозната с принципите на водородната икономика, като ключов стълб за Зелената сделка на ЕС. Разяснени бяха европейските политики за въвеждане на водородната икономика и потенциала за реализация и перспективите на водородните технологии в България, както и възможностите за трансформиране на регионалния бизнес модел. В София акцентът бе поставен върху електрическите превозни средства с горивни клетки и нормативната уредба за инфраструктурата в Европа, ангажиментите на България, свързани с наскоро приетия Регламент за инфраструктурата за алтернативни горива (AFIR). Представена бе очакваната законодателна рамка и пропуските в нея, което е важно за държавната и регионалната администрация, политиците и ръководителите на малки и средни предприятия.
Образователната програма включваше и запознаване с основните технологии за получаване и "горене" на водород, техни технологични показатели и икономически параметри, както и въпроси за безопасността по цялата верига на стойността на водорода - производство, съхранение, транспорт и използване.
Проект "Център за Компетентност ХИТМОБИЛ - Технологии и системи за генериране, съхранение и потребление на чиста енергия", АДБФП № BG05M2ОP001-1.002-0014, е финансиран от Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие".