Общият устройствен план на Царево се изработва при неактуален кадастър в нарушение на законодателството, сигнализират от Антикорупционния фонд (АКФ).
В плана по специализирана карта на плаж "Корал" се предвижда урбанизация за курорт и допълващи дейности. От АКФ са сезирали министъра на околната среда и водите Нено Димов, регионалния министър Николай Нанков и изпълнителния директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър инж. Михаил Киров.
Явните несъответствия пораждат възможност за неясноти, злоупотреби и незаконосъобразност в ущърб на обществения интерес, пишат от АКФ.
От АКФ настояват да бъде извършена проверка и да бъдат отстранени извършените нарушения, за да бъде коректно отразена информацията в кадастралната карта, поддържана от АГКК.
Според неправителствената организация при предвидените промени на общия устройствен план на община Царево, който е в процедура, е видно, че върху територията в района на плаж "Корал", с отразени дюни по специализирана карта се предвижда урбанизация за курорт и допълващи дейности. Това противоречи на Закона за устройство на черноморското крайбрежие, който забранява "строителството и поставянето на преместваеми обекти и съоръжения, промяната на предназначението и учредяването на ограничени вещни права върху подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни, попадащи в границите на зона "А", зона "Б" или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона "А".
Тази нередност може да помогне да се наруши закона в процедирания общ устройствен план (ОУП) и навременното ѝ отстраняване е наложително в тази връзка.
От АКФ настояват и за проверка на изходните данни, предоставени от Министерство на регионалното развитие и благоустройство на изпълнителя на проекта на ОУП - Царево - Форум Александрови ЕООД. Министерството трябва да провери територията на пясъчните дюни в района на плаж "Корал" и да отстрани евентуални несъответствия в тази връзка, на чиято основа е допусната нередност при проектираната урбанизирана територия "върху" дюни.
Те цитират, че според Закона за кадастъра и имотния регистър, Агенцията по геодезия, картография и кадастър има задължение да поддържа кадастралната карта и кадастралните регистри в актуално състояние.
Срокът, посочен в Закон за устройството на черноморското крайбрежие е едногодишен след влизането в сила на този закон. Според правилата, екоминистерството предоставя на Агенцията по геодезия, картография и кадастър информация за пясъчните дюни. До половин година след това Агенцията има задължения да ги отрази в кадастралната карта и в специализираните карти и регистри.
В същия закон в чл. 6 се регламентира и реда за изготвяне на карти и регистър за обекти публична държавна собственост. Според Закона сред тези обекти попадат пясъчните дюни. За тях трябва да се изработят специализирани карти по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър.
Условията и редът за възлагането, създаването и поддържането на специализираните карти, регистъра и информационната система се определят с наредба на министъра на регионалното развитие и благоустройството, поясняват авторите на сигнала.
Проверка на правния екип на АКФ в Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) е установила, че надлежно са изготвени и са налични специализирани карти на пясъчните дюни в района на морски плаж "Корал". Те са във формат PDF.
Същевременно генерираната карта на кадастрално-административната информационна система на АГКК при отбелязване на слой "дюни" не е нанесена пълната информацията от специализираната карта, публикувана в сайта на АГКК.
Според Наредба, която регламентира създаването и поддържането на специализираните карти "Морските плажове и дюните, които не са разположени непосредствено зад плажната ивица или не попадат върху морския плаж, се нанасят в кадастралната карта съобразно координатите на определящите ги точки, описани в акта за държавна собственост. Морските плажове и дюни, за които няма издадени актове за държавна собственост, се нанасят в кадастралната карта съобразно границите им, определени в специализираните карти по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК)", уточняват от АКФ.
По този мотив юристите на фонда смятат, че не е изпълнено задължението да се поддържа актуалната кадастрална карта. Информацията в специализираната карта не е нанесена в необходимия цифров формат в кадастралната карта, поддържана от АГКК и е затруднено показването на слой "дюни".
Съответствието на информацията, отразена в специализираните карти и тази, публикувана кадастрално-административната информационна система е публична и официална. Според наредба именно специализираната карта осигурява информация за изработване на устройствени схеми и общи и подробни устройствени планове.