Антикорупционният закон на ГЕРБ няма да проработи. Това заяви зам.-председателят на БСП Крум Зарков по време на пресконференция в централата на партията.
По думите на Зарков от БСП са решили да изготвят друг, алтернативен антикорупционен законопроект от този на правителството. "Законът на ГЕРБ не отговаря на първоначално зададената цел, а именно ефективен орган за борба с корупцията", добави Зарков като довод за предложението на социалистите.
Според Зарков в закона на ГЕРБ има конфискации, декларации, конфликти на интереси, но почти няма корупция. По думите му корупцията трябва да се бори с методите на наказателното право, а в законопроекта на кабинета нямало наказателно право - имало "оплетени всевъзможни процедури".
"Ще се отнема от едни и същи органи имущество по гражданско-правен ред. Ще се установяват конфликт на интереси по административно-правен ред. Ще се дават становища и ще се проверяват декларации и същият този орган ще контролира и оперативна дейност на агенти или бивши агенти на ДАНС, които трябва да се слеят в него", коментира Зарков предвижданите от кабинета промени.
В закона на ГЕРб нямало и необходимите гаранции за независимостта на антикорупционния орган - той щял да се избира в парламента, съответно от мнозинството. "А мнозинството следва да бъде това, което да е подложено най-много на проверка и разследване. Разследването е ключовата разлика между нашия законопроект и този на ГЕРБ", допълни социалистът.
Зарков посочи и че председателят на Антикорупционната агенция трябва да отговаря в първо лице за борбата с корупцията у нас и обясни какво предвижда антикорупционния законопроект на червените.
"Ние предвиждаме орган, който да може да извършва разследване, реални проверки. Не когато констатира проверки, тепърва да пита някой, за да започне работа, а действително да проверява декларациите на политиците, да гледа за несъответствие в техните имущества. Когато има данни за нередности, да може да извършва разследване и да го води до край", поясни Зарков.
Според депутата законопроекта на БСП предвижда създаването на концентрирана антикорупционна агенция - логична структура, която да проверява, както декларации, така и сигнали.
Тази агенция трябвало да и има най-висока степен на оперативна самостоятелност, за да може да се самосезира и да черпи и разследва информация.
Според Крум Зарков председателят на антикорупционната агенция трябва да се назначава от президента на страната. Президентската институция била единствената, която е изведена над политическите страсти и злободневни борби, а нейният авторитет е единствено достатъчна гаранция затова председателят на Агенцията да работи самостоятелно.
"Вместо колективен орган, ние предлагаме ясно изразена отговорност на председателя, така че да се знае - кой човек отговаря в първо лице за борбата с корупцията в България", категоричен бе Крум Зарков.