В промените на Закона за съдебната власт, внесени във вторник вечерта, има опит да се попречи на магистратите да се сдружават в професионални организации. Това становище изразяват от Съюза на съдиите в България (ССБ), цитирани от БНР.
С промените се въвежда задължение не само за новопостъпилите, но и за всички магистрати да декларират членството си в подобни организации. Споменава се, че се изисква и декларация за членство в тайни или неформални организации и общества.
Според позицията на Съюза на съдиите, законопроектът, внесен от Данаил Кирилов от ГЕРБ и Емил Димитров от "Обединени патриоти", забранява на магистратите да членуват в избирателни комисии и в управителните органи на сдружения на други юристи. Те дават пример със собствената си организация.
От съдийския съюз определят това като нелепо, а за задължението за деклариране на членство предупреждават, че противоречи на вече поети от правосъдните министри на страните-членки на ЕС ангажименти.
Забраната магистратски организации да бъдат финансирани чрез участие в проекти, и обяснението, че това ще ги предпази от чуждо влияние, е наречена в позицията абсурдна и присъща само на недемократични общества.
От Съюза на съдиите категорично се противопоставят на срещу поредния опит на представители на законодателната власт да осигурят кариерни бонуси за членовете на отиващия си ВСС и ги призоват да оттеглят всички предложения.
Срещу тях възрази и членът на Съвета Соня Найденова. Тя коментира, че в правилника на парламента е предвидено, че когато народни представители осъществяват законодателната си инициатива, те трябва да съгласуват своето законодателно предложение със съдебната власт.
"Разбирам, че едва ли не се е очаквало, внесено във вторник вечерта, в сряда да бъде обсъдено на правна комисия, да бъде внесено в четвъртък на първо четене в пленарната зала на Народното събрание... Ето тази бързина ме учудва", каза Найденова.
berdzh-vartanyan
на 26.07.2017 в 15:30:48 #1Какво нахалство и самодовлство лъха от съдия Соня Найденова.Така ли реагира тя и съюза на съдиите,когато се лишат от парите на един богат спонсор. А когато техни колеги от съдилищата на страната бавят с години или не правораздават дела с очевадни потърпевши при много случаи се снишават толкова ниско. Само правосъдната система е виновна за поредните побоища над журналисти,лекари, нотариуси и каквото намерите още.А защо? В течение на повече от 15-18години,съдилищата в страната,работеха на принципа:"сокрото -соблаго".Ако се гледаха делата в срок и справедлив отговарящ на приетите нормативни документи.Но не бе така! Дали има корупция.между съдиите?!! Само потърпевшите и тези ,които се интересуват.могат да дадат обективна оценка. Резултата ,който виждаме не е добра атестация за магистратското съсловие. Ако бяха впрегнали сегашната енергия за да не загубят парите си от богатия спонсор,а биха ги съсродочили за преодоляване меко казано на хроничните "грешки и слабости " през годините,сега нямаше да чуваме думата"скандал".Има вече инфлация на тази дума,понеже журналистите,започват с добро утро и завършват с лека нощ с думата"СКАНДАЛНО" Ако магистратите добре разбират тяхната роля и място в обществено-политическия живот,добре.Ако не, ще си останем пак страната,която и наситената полицейщина няма да помогне!!!!