Фармацевтичната компания Bristol-Myers Squibb придобива компанията за биотехнологии Celgene Corp. в сделка за 74 млрд. долара. Покупко-продажбата обединява производители на лекарства срещу рак в едно от най-големите сливания на фармацевтични компании.
Според условията на сделката акционерите на Celgene ще получат по една акция на Bristol-Myers Squibb и 50 долара в брой за всяка акция на Celgene, според изявление на компаниите. Това би оценило компанията за биотехнологии на 102.43 долара за акция, премия от 54% спрямо цената на затваряне на акциите на 2 януари.
Акциите на Celgene скочиха с над 30% до 87.20 долара в предварителната търговия в Ню Йорк, докато акциите на Bristol паднаха с повече от 16% до 44 долара.
Сделката ще комбинира две компании, чиито лекарства срещу рак имат силни продажби, но също са изправени пред скептицизма на инвеститорите относно перспективите си за растеж. Акциите на Bristol-Myers се понижиха с повече от 15% през 2018 г., докато акциите на Celgene потънаха с над 41%, пише Bloomberg.
Сделката е най-голямата при управлението на изпълнителния директор на Bristol Джовани Кафорио. Тя идва след като производителят на лекарства претърпя известни неуспехи в имуно-онкологията, най-голeмият му бизнес.
Bristol е под натиск да диверсифицира портфейла си.В момента компанията получава приблизително 1/4 от приходите си от лекарството за борба с рака Opdivo, което се сблъсква с конкурентното лекарство за имунотерапия Keytruda на Merck & Co. Наскоро Кафорио обяви, че компанията ще търси сделки за диверсификация на бизнеса си.
С покупката на Celgene, Bristol придобива контрол върху едно от най-успешните лекарства за рак през последните години, най-продаваното лечение за рак на кръвта Revlimid, което струва повече от 100 000 долара годишно.
Тя ще получи и обещаваща експериментална терапия CAR-T, разработена от Juno Therapeutics, която Celgene придоби през миналата година в сделка за 9 млрд. долара.
Въпреки успеха на Revlimid, акциите на Celgene бяха измъчвани през последната година и половина на фона на опасенията на инвеститорите, че компанията няма потенциален наследник на най-добре продаваното си лекарство. Очаква се медикаментът да се изправи пред нарастващата генерична конкуренция през следващите години.
Celgene претърпя редица неуспехи, включително провала на смятаната за обещаваща терапия в късен етап на клиничното изпитване. Американската агенция по храните и лекарствата също отказа да преразгледа експериментално лекарство, което се очакваше да бъде бъдещ двигател на растежа на компанията.