Предварителните изчисления показват, че щетите от изтичането на петрол от взривилата се и впоследствие потънала нефтена платформа на British Petroleum (ВР) в Мексиканския залив за застрахователния сектор ще са за около $1,5 млрд., твърди Transatlantic Reinsurance Company (подразделение на AIG), циткирана от сайта Insurance.bg.
Аналитици на американската банка JP Morgan оценяват разходите на застрахователите от аварията на $1,6 млрд., но без да включват щетите, които петролът ще нанесе върху континента. Днес нефтът достигна бреговете на американския щат Луизиана. Дълги, тънки ивици нефт се наслагват по протежението на крайбрежието, застрашавайки местната екосистема, включваща редки видове птици и морски видове. Части от нефтеното петно вече са стигнали и до устието на р. Мисисипи.
Губернаторът на Луизиана Боби Джиндал поиска от министерството на отбраната да отпусне средства за мобилизиране на 6 хил. служители от Националната гвардия за почистване на замърсяването. Районът е застрашен от колосално екологично бедствие. За предотвратяването му вече са мобилизирани над 70 плавателни съда, десетки самолети и хеликоптери, и няколко хиляди граждански и военни специалисти. Специалистите очакват да пострадат три щата. Според експерти този разлив на петрол е най-голямата екологична катастрофа от подобен тип. Площта на разлива достигна 75 хил. кв. км. Във водата на ден се изливат по 5 хил. барела петрол, но досега това не може да бъде овладяно, тъй като става на дълбочина от 1,5 хил. метра.
Белият дом още вчера призова отговорността за разходите по почистването на огромното нефтено петно в Мексиканския залив да падне върху ВР, собственик на потъналата платформа Deepwater Horizon, която предизвика бедствието в района.
На 20 април платформата експлодира и два дни по-късно потъна. 11 от 126-те души, които работеха на нея, изчезнаха и се смятат за мъртви. Останалите бяха евакуирани.