100 града в ЕС са се ангажирали да намалят емисиите си до нула до края на десетилетието. Градовете се ангажират да намалят драстично своите емисии до 2030 г. и ще получат подкрепа от ЕС за постигане на тази цел по схемата на Европейската комисия "100 климатично неутрални и умни градове".
За инициативата са подадени 370 заявления. Дванадесет града извън ЕС, като Глазгоу, Сараево и Истанбул, също бяха избрани за участие в инициативата. Списъкът включва градове с известен опит в областта, както и градове, които наскоро са започнали да предприемат действия. В класиралите се има и български градове - Габрово и София. Южната ни съседка Гърция участва с цели шест града, сред които Атина и Тесалоники. Румъния се включва с три града - столицата, Клуж-Напока и др.
"Градовете са важна част от борбата срещу климатичната криза", заяви ръководителят на Зелената сделка на ЕС Франс Тимерманс.
"Градовете са център на промените, от които Европа се нуждае, за да успее в прехода към климатична неутралност, независимо дали става дума за озеленяване на градските пространства, за справяне със замърсяването на въздуха, за намаляване на потреблението на енергия в сградите или за чиста мобилност", добави той, цитиран от POLITICO.
В световен мащаб градските райони са отговорни за над 70% от емисиите на въглероден диоксид. Доклад от експертната група на ООН по климата, публикуван по-рано този месец, установи, че постигането на целите на Парижкото споразумение и избягването на катастрофални промени в климата ще изисква промяна в начина, по който градските зони "се проектират, изграждат, управляват".
112-те града, в които живеят 75 милиона души - ще трябва да подготвят "климатични договори", които определят планове за действие и инвестиции, които възнамеряват да изпълнят, за да постигнат климатична неутралност.
Консорциум от 34 организации, както и експерти на национално и европейско ниво, ще помогнат на градовете да изработят своите "договори", които могат да получат така наречения етикет, че са част от мисията от Комисията. Този етикет ще улесни достъпа до "капитал, идващ от частни финансиране.
Плановете не са правно обвързващи, но според заместник-директорът на отдела за мобилност и транспорт на Комисията Матю Болдуин градовете имат стимул да постигнат целта си: "Никой няма да ги съди, но репутацията им е заложена на карта".
Кметът на Болоня Матео Лепоре обяви, че градът се е ангажирал да постигне целта си до 2030 г. и "започва да работи с всички граждани за тази цел".
"Да бъдем част от тази мисия и да сме подкрепени от толкова много други градове от цяла Европа ще ни помогне в това начинание", заяви той.
Кметът на Лисабон Карлос Моедас заяви, че португалската столица "е много горда, че е един от 100-те града, които ще станат въглеродно неутрални до 2030 г." и ще инвестира една трета от общия си бюджет в конкретни мерки, свързани с тази инициатива.