Съгласно данните от Националния концесионен регистър за периода от влизане в сила на Закона за подземните богатства през 1999 г. до момента са сключени 260 договора за предоставяне на концесии за добив на подземни богатства.

Това съобщи днес министърпредседателят Сергей Станишевпо време на парламентарния контрол в НС.

От тях 138 са за строителни материали, 9 - за скално-облицовъчни материали, 17 - за метални полезни изкопаеми, 55 - за индустриални минерали, 13 - за нефт и газ, 18 - за твърди горива и 1 - за производствени технологични отпадъци, уточни Станишев.

За същия период Министерският съвет е одобрил издаването на 669 разрешения за търсене и/или проучване на подземни богатства. Над 270 от разрешенията са за строителни материали, над 190 - за скално-облицовъчни материали, за нефт и газ са предоставени 38 разрешения, а за твърди горива - 14, стана ясно още по време на парламентарния контрол.

Политиката на правителството за насърчаване на предприемачите за оптимално използване на подземните богатства на България е насочена преди всичко към създаване на благоприятна среда за привличане на инвестиции в този сектор на икономиката, наред със засищата на обществените интереси, каза пред народните представители министър председателят.

За предоставеното им право да търсят и проучват подземни богатства инвеститорите заплащат такса площ. Тарифата, с която се определят таксите за площ не е изменяна през последните 8 г. Определените такси са едни от най-ниските в Европа и запазването на техния размер е факт достатъчно красноречив сам по себе си, обясни Станишев.