7 млрд. евро са необходими за модернизация на водоснабдяването и канализацията в страната.
Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Димчо Михалевски при откриването на Втората конференция "Булаква" 2007г. в София.
Заедно със средствата за обслужване на дълга по кредитите общият размер на сумата е около 9 млрд. евро, поясни Михалевски.
Държавата не е в състояние да осигури подобни средства, като ще се използват други източници на финансиране, освен бюджетни средства, а именно европейските фондове, кредити от международни банки и частни инвестиции, посочи още Димчо Михалевски.
Той съобщи, че до края на месец юни тази година ще бъде изготвен окончателен вариант на Закона за водоснабдяване и канализация, като припомни, че преди около 3 години е приета Националната стратегия за развитие на водния сектор в Република България и като неразделна част от нея - Стратегията за управление и развитие на водоснабдяването и канализацията до 2014 г.
В Стратегията са отбелязани три закона, които са определящи за дейността по предоставянето на ВиК услугите - законът за водите, закон, свързан с регулирането на водоснабдителните и канализационните услуги и законът за водоснабдяването и канализацията.
Той трябва да реши проблемите свързани със собствеността и управлението на ВиК инфраструктурата и да определи отговорностите на държавата и местните власти при избирането на ВиК оператори и взаимоотношенията с тях.
Мнението, което защитават експертите на МРРБ е, че собствеността на ВиК инфраструктурата трябва да бъде публична собственост - на държавата и на общините. Съществуват и противоположни мнения, подчерта Димчо Михалевски и уточни, че по този проблем няма ясен и единен европейски модел.
До края на годината ще завърши проектът, по който МРРБ работи с Международната финансова корпорация, част от структурата на Световната банка, за анализ на ВиК сектора и възможното партньорство с частни инвеститори в определени области.