Енергийната ни система няма да може да издържи ново поевтиняване на тока, както и задържане на цените на настоящите нива.

Това заяви председателят на Института за енергиен мениджмънт Иванка Диловска пред журналисти по време на пресконференция, в която участваха още председателят на съюза на икономистите в България Кръстьо Петков, председателят на асоциация Активни потребители Богомил Николов и др.

Тема на пресконференцията бе състоянието на енергетиката и ескалиралият конфликт между електроснабдителните дружества на ЧЕЗ, ЕВН, Енерго про и Националната електрическа компания.

Припомняме, че миналата сряда Държавната комисия за енергийно и водно регулиране започна процедура за отнемане на лицензите на електроснабдителните дружества в България с мотив, че не са се издължили на НЕК за суми в размер на 347 млн. лв. за доставена електрическа енергия.

От своя страна ерепетата заявяват, че НЕК не им е заплатила сходна сума за това че са изкупували произведената от ВЕИ централи електроенергия.

Диловска даде да се разбере, че ликвидната криза в енергетиката няма да се реши дори и трите ерепета да изплатят веднага исканите от тях суми. Експертът допълни , че енергийната система у нас е в голям дефицит - т.е въпреки направените и фактурирани разплащания в нея има огромна финансова дупка. Тази дупка няма как да се запълни ако участниците в енергийната верига включително и потребителите не започнат да спомагат за запълването и.

Нови пари в енергетиката могат да влязат от заеми, които Българският енергиен холдинг може да се наложи скоро да вземе, от повишаване на цените за крайните потребители и от оптимизиране на дейностите в електроцентралите.

Според Диловска минималното увеличение на цената на електроенергията от 1 юли би трябвало да бъде поне 7-8%.

Ако това не стане, ще бъде застрашена сигурността на доставките, първо в по-малките населени места, а ако фалира и някой голям производител на електроенергия то това може да засегне и големите градове, допълни експертът.

Проф. Кръстьо Петков посочи, че при така създалата се ситуация и оказания натиск от страна на  депутати от БСП и на енергийния министър Драгомир Стойнев към ДКЕВР да започне процедурата за отнемане на лицензите може да приключи много скорострелно и до дни тези дружества да останат без разрешение да извършват дейност. По думите му в момента отговорният за кризисната ситуация в енергетиката е министър Стойнев, който дирижирал намаленията на електроенергията от началото на мандата на това правителство.

По отношение на ДКЕВР Петков допълни че този орган трябва да бъде разформирован защото не изпълнява функциите със които е натоварен и ясно е показал че е политически зависим. В името на новия енергиен регулатор трябва да отпадне думата "държавен" и да бъде сформиран от експерти и представители на неправителствените организации, като партийните назначения в него се ограничат до под 50%

Според председателя на Съюза на икономистите е много вероятно тиктакащата бобма в енергетиката предизивкана от ниските цени на тока да избухне в най-неподходящият момент за управляващите - точно преди евроизборите.

По думите му министър Стойнев може да направи първата стъпка и да оттегли ултиматумът към електроснабдителните дружества, които имат срок до утре да се разплатят с НЕК. Това няма да е признак на слабост посочи, проф. Петков.