Сегашната криза, обхванала европейските страни, поставя под заплаха съществуването на целия Европейски съюз. За да се преодолее това е необходимо създаването на нова, гъвкава икономическа система, е казал френският външен министър Ален Жупе в интервю за сп. „Експрес", цитирано от ИТАР - ТАСС.
„За Европа това е екзистенциален въпрос, убеден е министърът. Той поставя под съмнение всичко, което сме създали не само за последните 20 години с подписването на Маастрихсткия договор, а и всичко постигнато от подписването на Римския договор през 1957 година."
Според Жупе, борбата, която водят 17-те страни от еврозоната, опитвайки се да овладеят дълговата криза, може в крайна сметка да доведе до крах на общата валута. Това от своя страна ще предизвика разпадане на целия Европейски съюз. При сегашната ситуация е възможен всеки, дори най-лошият сценарии, смята министърът.
Въпросът за бъдещето на ЕС, отбелязва Жупе, е особено актуален сега, и във връзка с избуяването на популизма, национализма и екстремизма в европейските страни. Затова защитата на еврото и единната Европа заслужават внимание и действие на най-високо равнище.
„За по-голяма интеграция на еврозоната е необходима по-гъвкава икономическа система. Да съгласуват детайлите на тази нова архитектура са длъжни Франция и Германия", подчертава френският външен министър Жупе.