Личните разходи на американците през май са нараснали с 0.8%, след като правителството стимулира потреблението като върна данъци на домакинствата.

Те получиха финансова инжекция от $70.8 милиарда, за да се преодолее забавянето на икономиката.

Анализаторите очакваха ръст от 0.6%, заради високите цени на петрола, кредитната криза и спада на заетостта.

Това е най-голямото увеличение на разходите от ноември насам, като през април ръстът е бил 0.4%.

Министерството на търговията заяви, че личните доходите са нараснали с 1.9% през май, което е най-голямо покачване от септември 2005 година, като за предходния месец увеличението е било с 0.2%.

Предвижданията на анализаторите бяха за 0.4% или почти четири пъти по-малко увеличение на личните доходи.

Нетните доходи или парите останали след облагането с данъци са се увеличили с 5.7% през май, като това е най-голям ръст от същия месец 1975 година.

Докладът на Финансовото министерство също така съдържаше добри новини за инфлацията.

Фед реши да остави основните лихвени нива от 2% без промяна в сряда, а индексът на потребителските разходи за май отбеляза покачване с 0.1%, като прогнозите бяха за увеличение с 0.2%.

Индексът не включва волатилни стоки като храна и енергия, които могат да окажат влияние заради сезонни и несистематични фактори.

На годишна база покачването на потребителските разходи през май е 2.1%, колкото беше и през предходния месец.

Дефлаторът на потребителските разходи отбеляза намаление до 3.1% през май, като за април средното увеличение на потребителските цени е било 3.2%. 

Окончателният отчет за Мичиганският индекс на потребителското доверие за юни показва леко засилване на желанието на потребителите да ограничат разходите си, като стойността му намалява до 56.4, спрямо 56.7 за предходния месец.

Рекордните цени на горивата пък накараха американците да се откажат от плановете си за пътувания.