България има огромна нужда от 2-3 големи инфраструктурни проекта. В тези проекти може да бъде ангажирана младата работна ръка със средна квалификация за един хоризонт от 4-5 години. Това нещо също трябва да се има предвид, когато се решава въпросът - ние „за" Южен поток" ли сме или „не сме". Това каза лидерът на „Движение 21" Татяна Дончева в предаването „Здравей, България" на Нова телевизия.

„Нас с Русия ни обвързва липсата на достатъчно собствени енергийни източници обстоятелството, че сме страна, намираща се някъде по пътя на транзита. Това е ключовото обвързване", добави Татяна Дончева.

На въпрос ясен ли й е начинът, по който са избрани българските фирми - участници в проекта „Южен поток", тя каза: „На мен ми е ясно, защото правих едно леко проучване за себе си, което, разбира се, не е официално. То показа, че много по-прозрачно и много по-търгово са избрани фирмите - изпълнителки. Да, между тях се съдържат фирми на Делян Пеевски и няма защо той непрекъснато да си случи с поставени фирми, нови и нови и да ги пъха една в друга като в матрьошки. Той има право да има фирми, няма право да е член на Управителния им съвет, няма право да ги управлява пряко, но той има право да има фирми и няма нужда да използва толкова много поставели лица."

„Фирмите - строителки в „Южен поток" са избрани с един търг, в който са участвали 11 компании, по-голямата част, от които външни. Спорът за руската фирма - коя руска фирма ще си избере руската държава, ми се струва второстепенен и ми се струва предтекст, непрекъснато навиране на тази фирма, която е избрана. Какви руски фирми ще ни даде руската държава - те или ще са свързани с „Газпром" или с някой подобен на „Газпром", поясни Татяна Дончева и заключи: „Ако несе разберат Америка и Русия по отношение на трасето, ние всеки път ще се изправяме пред ситуацията „ако този, който сме избрали не е в списъка днес, утре да бъде вкаран в списъка."