Близо 35 години след обявяването на своята независимост, Литва, Латвия и Естония се готвят да скъсат последната си стратегически значима връзка със Съветския съюз. На 8 февруари трите балтийски страни трябва да премахнат връзката си с руската електроенергийна система, а ден по-късно - да се присъединят към общоевропейската мрежа ENTSO-E.
Това е изключително важна, но и трудна стъпка - което е и причината да се случва чак сега.
Литва, Латвия и Естония са свързани със Северозападна Русия и Беларус чрез мрежата БРЭЛЛ, която стъпва на инфраструктура от съветско време. От години балтийските страни не разчитат на руски ток за своите нужди, но връзката е важна заради осигуряването на стабилността на мрежата.
Най-общо казано, работната ѝ честота от 50 херца (каквато е стандартната в Европа) отразява баланса между търсене и предлагане на електроенергия. Ако няма достатъчно производство, тя пада. Ако пък няма достатъчно консуматори, следва повишение. И двете отклонения са лоши и могат до доведат до повреди или даже до катастрофален срив на електрозахранването.
Както отбелязва естонското издание ERR News, колкото по-голяма е една електрическа система, толкова по-стабилна е нейната честота - има повече "инерция", която ѝ позволява да поеме временен дисбаланс при спирането на голям производител или консуматор на ток. Това е и причината излизането от БРЭЛЛ да се планира от около 10 години.
В събота първа ще се отдели Литва, а след нея - Латвия и Естония. До вечерта в неделя отново през Литва и Полша ще се установи синхрон с европейската мрежа. Междувременно, балтийските страни ще функционират като своеобразен остров със собствена балансираща се система. Не е случайно, че това ще се случва в почивен ден - с по-малко индустриални консуматори.
През последните години е подобрена свързаността между трите държави, а също така значително са надградени компютърните системи, които трябва да я управляват. От днес започва да работи и платформа за търгове на резервен капацитет, който да повиши издръжливостта на системата, Като допълнение, Литва има подводен кабел до Швеция, а Естония - до Финландия. През тях може да дойде допълнителна електроенергия, но по технически причини не могат да се използват за стабилизиране на мрежата.
Не се очаква мрак, но подготовката тече
За момента очакването е даже при комбинация от едностранно прекъсване на БРЭЛЛ от руска страна по-рано от предвиденото и диверсия срещу подводните кабели да не се стигне до мащабни проблеми с функционирането на енергетиката на балтийските страни. Въпреки това не се изключват локални спирания на тока - при нужда консумацията от подстанциите в Естония ще се ограничи до 200 мегавата.
Затова и през последните седмици в пъти са скочили продажбите на генератори за домашна употреба. Властите в Естония съветват гражданите да проверят състоянието на домашните си запаси - лекарства, трайни хранителни продукти, 3 литра вода на човек на ден, фенер, батерии, преносимо радио, газов котлон и т.н.
Както отбелязват специалистите, обикновено повечето от тези неща са налични у дома и няма нужда да се тича до магазина за скъпи покупки. Нерядко е по-добре извънредната ситуация да бъде прекарана в автомобила - с половин резервоар гориво получавате за дълго време топло пространство, в което можете и да зареждате устройствата си.