Барселона е принудена да предприеме безпрецедентен внос на вода с кораби, за да предотврати водна криза заради изключителната суша. Тази извънредна мярка, която стартира следващата седмица, показва по какъв драматичен начин измененията в климата са повлияли върху един от най-развитите градове в Европа - метрополис, известен с ефективната си инфраструктура, пише The Independent.

Каталонската водна агенция е резервирала 10 танкера, които ще набавят вода на втория по големина град на Испания. Водата за Барселона ще се пълни в Марсилия, в каталонското пристанище Тарагона и от пречиствателните станции в Алмейра в южна Испания. Част от водата може да се пренася и с влакови композиции. Вносът на вода ще трае поне шест месеца - или до възстановяване на нормалните валежи.

Сушата вече принуди властите в Барселона да изключат фонтаните и крайморските душове, да пресушат изкуствените езера и големите плувни басейни, да въведат забрана за напояване с маркучи с глоби и да поправят течовете в канализацията.

Ако и това лято сушата продължи, властите ще бъдат принудени да прибягнат до непопулярен режим на вода. Има също така планове вносната вода да се подава до домакинствата с по-малко налягане.

Липсата на вода мъчи Испания вече 18 месеца, като за периода паднаха само една трета от обичайните валежи. Счита се, че тази суша е най-страшната от 1940те. Водните резервоари навсякъде в страната са наполовина пълни, а в Каталония - само до една пета.

Нуждата от предприемане на действия за справяне с проблема доведе до търкания между регионалното правителство, водено от Жозе Монтила и правителството на Сапатеро в Мадрид. И двамата са социалисти, но те много се разминават във вижданията си за решението на проблема.

Според Монтила, водата трябва да се пренася от река Сегре, която извира от Пиренеите и се влива в голямата Ебро. Сапатеро обаче наложи вето на проекта, тъй като той щеше да създаде сериозни екологични и социални проблеми за населението живеещо по водосборния басейн на река Ебро. Монтила отчита това, но настоява: „Възможността на Сегре остава открита, ако няма други алтернативни решения за 5.5 милиона граждани, засегнати от сушата".

Няма лесно решение. Фермерите ревностно пазят правата си, като подчертават, че насажденията им се напояват до голяма степен със „сива" вода, негодна за пиене. Фермерите твърдят, че те - и екосистемата от делтата на Ебро - ще страдат, ако водата се изнася на север за Барселона. Междувременно инженери отново изкопават стари кладенци, прочистват замърсени водоизточници, пробиват нови кладенци край Тарагона и френетично полагат тръби за „временни" доставки.

От много време, виждайки как измененията в климата водят до нарастваща оскъдица на вода в Испания, премиерът Сапатеро настоява за изграждане на заводи за обезсоляване. Досега в страната има 950 завода, осигуряващи водните нужди на 10 милиона души. Още два се строят край Барселона и ще бъдат завършени през 2009 г.

Едновременно, в Андалусия тази седмица се разразиха най-страшните бури с дъжд за последните 10 години, които опустошиха крайбрежието, завлякоха насажденията и задържаха лодките в пристанищата.