Няма промяна в нетния брой на наетите лица в американската икономика през август. Това показват данните на Министерството на труда в страната, пише MarketWatch. Това е най-лошия месец за пазара на труда в САЩ от декември 2010 г.

Анализаторите очакваха броят на заетите да нарасне между 50 и 75 хил. души.

Сред основните причини за нулевия ръст на заетостта са рекордните съкращения, предприети от мобилния оператор Verizon, който освободи повече 40 хил. души.

Коефициентът на безработица остава 9.1%, колкото бяха и прогнозите на анализаторите.

Лошото за американския трудов пазар не свършва до тук. Министерството на труда ревизира низходящо броят на новонаетите лица за юни и юли с цели 58 хил. до общо 105 хил. души.

Средната продължителност на работната седмица е намаляла с 6 минути, като средното заплащане през месеца се е понижило с 0.1% до 23.09 долара.

Средният ръст на работните места в производството за последните четири месеца е 14 хил души или далеч под темпото от 35 хил души, което бе за първите четири месеца на годината.

Според MarketWatch новите данни могат да служат като катализатор за по-бързо приемане от Фед на нова програма за количествени улеснения.

След данните американските ДЦК повишиха стойността си заради ускореното търсене предвид статута им на убежище. Лихвите, които се движат в обратна посока на цените на дълговите инструменти се понижиха като тази по 10-годишните ДЦК отчете спад с 8 базисни пункта до 2.069%

Доларът първоначално реагира със спад след излизането на данните, като от 1.4273 се спусна до 1.4234 евро. След това обаче последва нов скок до 1.4286. Това би могло да се обясни с предстоящото решение на Фед, който може да напечата нови пари и с тях да изкупи американски облигации, което се смята че ще раздвижи кредитирането и от там икономиката.

Златото обаче имаше ясна посока и тя бе само нагоре, като от 1862.55 се повиши до 1881.18 долара за тройунция.