Присъединяването ни към Единна банков надзорен механизъм ще доведе то това, че в България никога повече няма да има банкови фалити по подобие на случилото се с КТБ. Около това се обединиха участниците на форума организиран от фондация „Ханс Зайдел" "Предизвикателства пред икономиката ни произтичащи от членството на страната в Европейския съюз".

Според главния икономист на ОББ Петя Цекова, влизането на страната ни Европейският банков надзорен механизъм не означава автоматично, че никога няма да има банкови фалити. Сигурно е обаче, че единният надзорен орган, който е Европейската централна банка, няма да допусне такова пазарно поведение, каквото демонстрира КТБ, които в годините на най-тежката финансова и икономическа криза отчитаха ръст на активите с над 20% за година.

Доцентът по европеистика от СУ " Св.Климент Охридски", Калоян Симеонов, заяви, че влизането на страната ни в европейския надзор ще донесе преди всичко репутационно предимство на банковата ни система. Освен това, влизайки под единния надзор, банковата ни система е много по-вероятно да намира по-лесен достъп до финансиране, макар че това принципно е гарантирано само за страните-членки на Еврозоната.

Единният банков надзор в същото време означава отдаване на национален суверенитет, защото това, което досега е правила Българската народна банка по отношение на регулацията на банките, ще бъде трансферирано като правомощията на Европейската централна банка, каза още Симеонов.

В момента Европейският банков надзор функционира във всички държави-членки на еврозоната, като страните от ЕС, които не използват еврото, какъвто е и случая с България, могат да решат индивидуално дали да се присъединят. Ако реши да се присъединим към тази общност, България трябва да вземе категорично политическо решение за това и да изпрати искането си за членство в ЕЦБ. Разглеждането на тази молба може да отнеме около 5-6 месеца, каза още Симеонов.

Той заяви, че членуването ни в Европейския банков надзор ще задължи банките да внасят определени такси в ЕЦБ за упражняването на надзора. В същото време дори и да не станем член на банковия надзор в ЕС, страната ни е длъжна да създаде нов фонд по подобие на този за гарантиране на влоговете в банките. В него всяка банка ще прави годишна вноска, като задачата на този механизъм е да осигури капиталова подкрепа на закъсала банка в бъдеще.

Главният икономист на ОББ добави в хода на дискусията, че членуването в Европейският надзорен механизъм трябва да бъде предшествано от стрес-тест на българската банкова система. Този стрес-тест трябва да бъде проведен от БНБ по нейна методика, която обаче да е достатъчно надеждна, за да покаже реалното състояние на кредитните институции у нас. Цекова припомни, че от влизането на страната ни във валутен борд през 1998 г. досега не е проведен нито един стрес-тест, чийто резултати да са били публични.