Светът - включително и Тони Блеър - направи пътека пред вратата на Никола Саркози, след като в петък новоизбраният президент на Франция даде да се разбере какво той мисли за съставянето на правителство и формулира европейската си политика - пише The Financial Times.

Ден след като заяви, че ще се оттегли на 27 юни, Блеър отскочи до Париж да се срещне със Саркози на неофициална вечеря. Блеър е бил сред първите европейски лидери, които са честитили изборната победа. На шлифован френски Блеър е излял благозвучни хваления към Саркози, видео е поместено в YouTube.

Говорейки за повече кооперация във френско - британските отношения, двамата мъже са дискутирали и за Европа и промяната в климата в навечеието на срещите на G8 и Европейския съюз през следващия месец в Германия. Това ще е първото показване пред публика за Саркози и последното участие в подобни събития като премиер за Блеър. Трите трудни „т" ще бъдат на масата на неформалната вечеря: Конституция на Европа, търговията и Турция ("treaty, trade and Turkey"), счита дипломат.

При предизборната си кампания, Саркози бе заявил, че проектът за договор за конституция, отхвърлен от гласоподавателите във Франция и Холандия през 2005, може да се придвижи напред с „мини-договор", който да се приеме от парламента и така да се избегне провеждането на нов референдум. Освен това Саркози критикува прекалено либералния търговски режим в ЕС и отварянето на преговори за присъединяване с Турция. И трите въпроса са чувствителни теми във Великобритания, особено в период на политически промени.

Светкавичната визита на Блеър наруши традицията френският президент да среща канцлера на Германия преди другите европейски лидери. Саркози е потвърдил, че ще посети Берлин за разговор с германския канцлер Ангела Меркел на 16ти май, денят в който заема новото си работно място.

По-рано Саркози проведе трескава серия от срещи по съставяне на правителството, съставът на което ще бъде обявен на 17ти май. Саркози иска да намали броя на министрите си наполовина, до 15 души, като поне 7 от тях ще са жени.

Двама от главните му лейтинанти изглежда ще са Клод Гуно, мениджърът на предизборната му кампания, който се спряга като генерален секретар в Елисейския дворец, и Франсоа Филон, бившият министър на образованието, който почти със сигурност ще бъде назован за премиер министър.

В петък имаше и по-неприятни новини, които направиха петна по слънцето на президента. Разследващ съдия направи внезапна проверка в офиса на един от неговите адвокати, Тиери Херцог, във връзка с така наречената афера „Клиърстрийм". Разследването, започнало миналата година, търси да установи кой е отговорен за публикуването на фалшиви документи, представяни като изтичащи от финансовата къща Clearstream и Саркози е натопен.

Херцог е казал, че съдията е проверявал факс машината му за да види, дали не той е пратил документите на Le Canard Enchaîné, сатиричен вестник, който е предавал активно за скандала. Херцог е окачествил нахлуването на разследващите органи като „провокация, търсеща дестабилизиране на идващия президент". По време на кампанията си Саркози бе говорил против магистратите, че издават снизходителни присъди. Разследването в Le Canard Enchaîné е завършило с фарс. Журналистите на вестника са заявили, че са си загубили ключовете. Съдията тръгнал да търси ключар, но изведнъж журналистите преоткрили ключовете си и съдията не е могъл да влезе.