България е пример за фискална дисциплина в цяла Европа и тези, които искаха оставката на Дянков - да му се извинят веднага." Това заяви премиера Бойко Борисов пред участниците в 6-тата годишна среща на бизнеса с правителството, на която присъстваха половината министри, новоизбраният президент Росен Плевнелиев, еврокомисарят Кристалина Георгиева, американският посланик Джеймс Уорлик и много представители на бизнеса, предаде репортер на News.bg.

Цитирайки агенция „Мудис", министър-председателят изрази благодарност за водената политика не само на Дянков, но и на цялото правителство. През юли единственото увеличение на кредитния рейтинг в ЕС е на България, подчерта още Борисов и добави: „Сравнявайте това, което казва Първанов и това, което казва Борисов."

По думите му, Георги Първанов трябва да му благодари за пенсионната реформа: „Вместо да ни благодари, той слага вето. По-добре за тях е това, което правим ние."

Борисов разясни решенията на Брюксел от миналата седмица и българската позиция, както и приоритетите за страната. Според неговата оценка може да се каже, че 2011 е годината на Дянков, заради направеното за финансовата стабилност, 2012 година трябва да е годината на Трайков, за да докажем, че освен съкращения и рязане имаме и потенциал за допълнителен растеж. Имаме резерви в археологията, в туризма, уточни министър-председателят.

Той изтъкна, че и Плевнелиев също е имал своя година и това е била 2010 година, като посочи работата по магистралите, пречиствателните станции.

Двата приоритета на Брюксел - Пакт за финансова стабилност и електронно правителство, са приоритети и за нас, категорично заяви Борисов. Той припомни, че държи да се въведе електронно правителство и повтори, че министър, който го саботира в това отношение, ще бъде освободен.

Най-важното за България, по думите на премиера, е да има финансова стабилност, вътрешна сигурност и растеж.Пред него и участниците в срещата на бизнеса с правителството новоизбраният президент Росен Плевнелиев също обяви своите 10 приоритета. Това са: справедливост за гражданите; рязко подобряване на бизнес средата; работещи институции; инфраструктура за модерна България; енергийна ефективност, енергийна независимост, енергийна либерализация; България на регионите; репутацията на България; наука, образование, иновации; култура и духовно развитие на нацията; двигатели на растежа.

Плевнелиев заяви, че отива в Президентството, не за да упражнява власт, а за да върши работа.

От своя страна еврокомисар Кристалина Георгиева поздрави правителството за водената политика, която според нея е правилна и представи данни, открояващи България с добри показатели в сравнение с други европейски страни. Тя изтъкна важността на фискалната консолидация и на модернизацията на публичния сектор.

Ние, за чест на правителството и българския народ, сме сред трите страни, които стоят най-добре по отношение на дефицита и външния дълг, подчерта Георгиева и уточни, че България, Естония и Люксембург са страните с най-нисък дефицит и най-нисък външен дълг. Тя посочи още, че за повече от половината страни от Евросъюза този проблем стои много сериозно.

По думите й, въпреки че сме в този сандвич между Румъния и Гърция, ние имаме перспективата за 2012-та и очакваме положителен растеж.

Кристалина Георгиева изрази одобрение за вдигането на пенсионната възраст у нас и каза, че е много важно, че правителството има куража да работи по пенсионната реформа.

В тази връзка тя разкритикува европейските държави и даде за положителен пример САЩ. В САЩ ваканциите ги планират около работата, ако остане време за това, а не работата - около ваканциите, както в Европа, каза Георгиева и изрази съжаление, че старите страни-членки на ЕС не използват този опит.

Същевременно тя направи и някои забележки на кабинета „Борисов." Еврокомисарят ни е категоричен, че в България трябва да се инвестира повече в наука и изследвания и на бизнеса трябва да му се създадат стимули, за да го прави.

Георгиева посочи, че в Европа, за да регистрира патент една фирма, трябва да плати средно 32 112 евро, а в САЩ - 1 850 евро, в Япония - 1 550 евро, и коментира, че при това положение е ясно, че е по-изгодно патенти да се регистрират извън Европа. Така, по думите й, се подпомагат чужди икономики, не европейските.

Георгиева изтъкна и тежестта на административните пречки - в Европа, за да се регистрира фирма, са нужни средно 15 дни, а в САЩ - само 6. Като един от лошите европейски примери в това отношение тя посочи Испания, където за регистриране на фирма отивали над 45 дни, а за България каза, че сме горе долу по средата.

Като остра забележка от еврокомисаря прозвуча констатацията, че България е усвоила само 30% от еврофондовете.

Препоръките на Георгиева са за административна реформа, електронно правителство, инвестиции в хората, програми за подобряване на бизнес средата. Тя изрази увереност, че Европа ще излезе от кризата по-силна.

По време на срещата от името на бизнеса председателят на КРИБ Огнян Донев представи редица предложения, сред които еднократно узаконяване на незаконно строителство срещу такса от 10%, на което премиера Борисов остро се противопостави и категорично заяви, че това предложение не може да бъде прието. Това - за 10-те процента, е абсурд, отсече министър-председателят.

Сред предложенията на бизнеса са въвеждане на глоба за работника при работа без трудов договор; фирми, използващи нелицензиран софтуер да не бъдат допускани до обществени поръчки; да се въведе еднократна амнистия на лихви по бюджетни плащания.