Великобритания съкращава броя на дните, в течение на които нерезиденти могат да остават на нейната територия. Ако те превишат този срок, ще трябва да плащат данъци по британски закони, а не по правилата на офшорната юрисдикция, информира днес руската Ведомости.

Специалния съд по данъчните въпроси е изменил практиката за определяне на данъчното резидентство. Това решение ще доведе до това, че нерезидентите, които посещават твърде често страната, ще трябва да плащат данъци за миналите 13 години. От 1993 британския гражданин, прекарал по-малко от 90 дни в годината извън бреговете на Острова, можеше да не се съобразява с местните данъчните закони.

Данъчните служби вече ще отчитат датите на пристигане и заминаване на резидентите. Статус на нерезидент могат да загубят милионерите от Монако - две трети от най-богатите хора на Великобритания. Например, ако гражданин е пристигнал в понеделник и си е тръгнал в сряда, преди такава командировка се отчиташе като еднодневна - сега ще се смята за тридневна.

Съдът е разглеждал делото на мултимилионера Роберт Гейнс - Купър. Той доказва, че от 1992/1993 до 2003/2004 данъчни години е бил резидент на Сейшелските острови. Но съдът го призна за британски резидент: богаташът запазва дома си и активите си в Англия, където живее семейството му, редовно ходи на лов за фазани и събранията на клуба на собствениците на Rolls-Royce.

Сега Гейнс-Купър ще подава апелация, преди решението на съда да се превърне в прецедент. Ако обжалването не бъде удовлетворено, милионерът ще има да плаща данъци за предишните 11 годни. Същата участ може да сполети и други нерезиденти. Нерезидентите не плащат данък върху наследството и данък върху задграничните доходи, ако не са преведени в Британия.

За последните пет години много британци са сменили местожителството си, за да намалят данъчната тежест. Промяната в закона може да измени тази тенденция.

От Британия бягат и големите компании, разочаровани от увеличението на данъчното бреме. Застрахователните Hiscox и Omega се преместват на Бермудските острови, разчитайки по този начин двойно да съкратят данъците си. Компанията Experian, занимаваща се с кредитен анализ, премести офиса си в Дъблин, където (в Ирландия) данъкът печалба не е 30% като в Британия, а 12.5%. Една от най-големите инвестиционни банки в света, HSBC, е заявила, че ще си спести $760 млн., ако напусне Британия.

Конфедерацията на британските промишлени производители е направила допитване до топ-мениджърите на 350 британски компании. 93% не са доволни от данъчната политика на правителството. 22% изцяло или частично са преместили активите си в чужбина, а други 30% възнамеряват да го направят.

Между впрочем, след 5 години ставките по данъка върху печалбата в цяла Европа могат да станат еднакви. Това предвижда законопроектът, който ще бъде внесен в началото на 2008 г. в Европарламента и може да влезе в сила от 2011. Против са Великобритания, Ирландия, Естония и Словакия, но 18 от 25 члена го одобряват. Наистина, изменението ще засегне само компаниите, които работят едновременно в няколко държави в Европа.