С намалялото търсене на книги на хартиен носител, една цяла нова пазарна ниша изплува пред издателските компании в борбата им за нови читатели. Продажбата на романи за мобилни телефони-книги, които изтегляш от платен wap-сайт и четеш на екрана на мобилния си телефон, са се увеличили от нула преди пет години до $82 млн. днес.

Може да не е истинска литература, но пък носи пари, споделя Мика Найтох, известна авторка на книги за мобилни телефони, чийто произведения биват изтегляни по 160,000 пъти дневно. Повечето от клиентите на този вид изкуство никога не четат старомодните хартиени версии на книги. Едно е сигурно, книгите каквито ги познаваме от реповете трудно се вместват в стила на модерния човек и все по-малките обеми на чантите, които той носи.

Проблемите на издателите в днешно време обаче са доста по-сериозни от това, къде читателите ще носят книгите. Специалистите в Япония посочват две основни причини, които са в основата на проблема с продажбата на книги. Едната е, че издателите са на произвола на неефективната разпространителска мрежа: купчини с книги може да седят в книжарницата непродадени с месеци, което е затваряне на оборотни пари. Втората причина е небивалия успех на веригите от книжарници за книги втора ръка, които купуват използвани книги на около 5% от коричната им цена, възстановяват ги и ги препродава за една-трета от цената им.

Така издателите масово се насочват към книгите на мобилни телефони, които се продават по електронен път и не могат да се препродават на старо. В началото бяха допускани доста грешки, коментира автор на книги за мобилни телефони започнал бизнес през 2002 г. Издателите предоставяха съществуващи романи на доказали се автори, които обаче не се продаваха, което означава, че мобилните читатели са съвсем нова категория клиенти. В последствие, за мобилни телефони се предложиха редица порнографски материали, но и те нямаха успех, тъй като повечето читатели са жени. Едно стана ясно, издателите се научиха през последните 5 години да привличат аудитория.

Криминалните и любовни романи се продават най-добре, но сладникавите историйки определено не се харесват. С разрастването на пазара, все повече нови заглавия излизат на бял свят, което кара мобилните читатели да купуват още и още литература. Иронично е, че мобилните романи често се издават и на хартиен носител, като така правят също сериозни продажби, а някои дори се и филмират.