Днес евродепутатите обсъдиха необходимостта от по-силно икономическо управление на ЕС в дебат с председателите на Европейския съвет Херман ван Ромпой, на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер, предаде Портал Европа.
Мнозинството от лидерите на политическите групи в ЕП предупредиха, че всяка промяна на договора ще трябва да се извършва по открит начин, който включва както националните парламенти, така и ЕП. Те смятат, че това е единственият начин да се гарантира демократична легитимност.
Ван Ромпой заяви, че да се говори за Европа на две скорости е преувеличено. По неговите думи е крайно време да се спре да се драматизира по този въпрос. "Вярно е, обаче, че трябва да осъзнаем, че държавите извън Еврозоната са тези, които прилагат изключения, а не обратното".
По думите на Барозу "силното икономическо управление сега е въпрос на здрав разум, а не на мечти на хората в полза на Европа. (...) Тази криза ни накара да научим урока за взаимозависимостта и затова ние трябва да разрешаваме нещата заедно."
Жан-Клод Юнкер заяви: "икономическият семестър (системата за икономическа координация) трябва да бъде по-политически и по-малко технически. Координирането на икономическата политика на ЕС не може да продължи да бъде само за финансовите министри."
Жозеф Дол (ЕНП, Франция) заяви: "Г-н Ван Ромпой трябва да работи много по-бързо сега - когато има пожар, той трябва да се изгаси бързо, а не да се анализира положението." По отношение на ЕС на няколко скорости той каза: "Ние трябва да включим тези държави членки, които възнамеряват да се присъединят към еврозоната в близко бъдеще. В този смисъл, с тези държави ние трябва да отидем по-напред в областта на икономическото управление."
Мартин Шулц (С&Д, Германия) подчерта: "Италия и Гърция се нуждаят от инвестиции и растеж. Това трябва да обсъждаме тази сутрин. Тези страни не са жертви само на прекомерна задлъжнялост, но и на спекулации."
Ги Верхофщад (АЛДЕ, Белгия) изтъкна, че "френско-германският метод не е устойчив. (...) Имаме нужда от глобален подход, ръководен от Комисията, имаме нужда от икономически и фискален съюз. Това е единствената възможност да се сложи край на кризата, това признаха дори икономическите съветници на Ангела Меркел."
Даниел Кон Бендит (Зелени, Франция) каза: "Необходима ни е Европейска стратегия за инвестиции. Държавите членки вече не могат да предприемат необходимите инвестиции сами по себе." Той подчерта също така необходимостта от еврооблигации.
Според Ян Захрадил (ЕКР, Чехия) "идеологията преобладава над икономическата мисъл в залата днес". Относно промяната в договорите, той предупреди следното: "Трябва да сте наясно, че ако договорът се променя, някои държави членки няма просто да приемат промените тихо и кротко, без преговори и без искания за определени отстъпки."
Лотар Биски (ЕОЛ/СЗЛ, Германия) каза: "Колко голяма трябва да стане кризата, за да разберете какво е необходимо? Хората искат социално равенство и по-малко данъчна несправедливост. Имаме нужда от по-справедливо разпределяне на тежестите на предприетите реформи."
Найджъл Фарадж (ЕСД, Великобритания) заяви: "Това, което имаме сега, е германско господство - а ЕС бе създаден именно за да се предотврати това. Аз не искам да бъда доминиран от Германия."