До края на тази година трябва да бъде намерено решение на техническия проблем, който възпрепятства изграждането на интерконекторната връзка между България и Румъния.
Това заяви пред журналисти изпълнителният директор на Булгартрансгаз Кирил Темелков.
Припомняме, че газовата връзка, която на този етап има потенциал да стане единствена алтернатива на тръбата от Русия, трябваше да е готова още по времето на предишния кабинет Борисов.
В момента пречка пред изграждането на газопровода е заседнала тръба под Дунав, която специалистите, по думите на Темелков, още не са намерили начин да извадят. Очаква се експертиза по въпроса да бъде предоставена и от международни компании. Такива думи обаче, шефът на газопреносната ни мрежа говореше и в края на юли. Както тогава, така и днес, той не се ангажира с конкретен срок за окончателното въвеждане на интерконектора в експлоатация.
Пред журналистите Темелков заяви, че все пак всичко останало по проекта, което е разположено наземно на териториите на България и Румъния е построено и, че когато посоченият проблем бъде преодолян, ще са необходими две седмици за цялостното приключване.
Очаква се, когато тръбата заработи да имаме достъп до природен газ в обем от поне 0.5 млрд. куб. м годишно, идващ от различен от Русия и нейните съседни държави източник.
Днес Темелков заяви, че вече има договорености с Румъния, така че връзката да може да се използва, както за доставки в Румъния, така и за такива към България, които не бяха ясно гарантирани предвид това, че северните ни съседи трябваше да подобрят мрежата си.
Предпроектното проучване за газовата връзка с Турция се очаква да започне до средата на следващата година. Пари за това са осигурени от Европа и са в размер на около 120 хил. евро, обясни Темелков.
Шефът на Булгартрансгаз говори и за финансовото състояние на дружеството, което по първоначални данни имаше над 50 млн. лв. в злополучната КТБ. Темелков посочи, че и те са участвали в процеса на цедиране и прихващане на задължения, но не посочи, дали те са довели до конкретен резултат.
Това показва, че в определените за "вторични далавери" механизми са участвали и държавни дружества. Тази информация бе оповестена преди около месец и от синдика на КТБ Станислав Лютов.
На въпрос дали се охранят добре обектите на „Булгартрансгаз" и има ли опасност за тях във връзка с акцията на ДАНС срещу предполагаеми сътрудници на "Ислямска държава" той посочи, че имат стратегия за управление на сигурността и риска в дружеството.
„Взети са мерки за охраняване на надземните ни съоръжения и нямаме притеснения", каза още Кирил Темелков.