Доста информативен спор се завъртя в студиото на "Добро утро, България!" по TV7, тази сутрин, с гости Мартин Димитров от реформаторския блок и Драгомир Стойнев от БСП.
Първо трябва да бъдат затворени дупките в енергетиката, казва депутатът от Реформаторския блок. Не е честно да се вдига цената на тока, докато хората не видят, че са затворени всички пробойни и не са взети всички мерки. Нямам намерение да говоря за увеличение на цената, заяви той.
Според него възможностите са две или всички ще плащат повече, или ще бъдат затворени дупките в енергетиката.
Той анонсира за финансова проверка на всички дружества, които произвеждат над 1 мегават, но бившият министър на енергетиката Драгомир Стойнев отбеляза, че такива проверки вече са правени. Има констатирани над 2600 нарушения във ЕИ сектора и председателят на ЕКВР само трябва да ги подпише. Но тя просто не искала да предприеме тази стъпка.
Драгомир Стойнев: Що се отнася до Видахим, докато бях министър на енергетиката имаше изградена система за регулярни плащания към всички дружества. Сега не мога да кажа дали не се насочват средства към определени производители, за сметка на други производители.
На въпрос, не се ли затваря завода във Видин, тъй като е открита схема за източване на НЕК именно през Видахим, с участието на Георги Христозов, който е свързан с БСП.
"Не знам дали е свързан с БСП, тъй като Христозов е ръководител в системата от 10 години. Ние, подкрепени от опозицията предприехме действия за промени в закона за енергетиката целящи запушване на дупките в системата. Видахим няма да е единственото дружество под угрозата от затваряне. Тепърва това ще засегне и определени топлофикации, които се очаква да предприемат стачни действия."
ЕРП-тата не правят инвестиции. Още ли трябва да увеличаваме цената на тока, за да си свършат работата, попита той.
Според Стойнев, не е нормално на свободния пазар цената да е 75-77 лв. за мегават, а НЕК реално да я продава за 125, отбеляза Стойнев. Ако електроразпределителните дружества, като EVN например, бяха направили инвестиции за 1.1 млрд. лв., както твърдят, то щяха да модернизират почти целия балкански полуостров.
Мнението на Мартин Димитров, по отношение на заводската централа във Видахим е, че тя е строена за нуждите на завода. "Добре. Нека така да бъде. Но се оказва, че тя произвежда ток и пара основно за регулирания пазар. И десетки милиони левове отиват там, където не им е мястото. И никой през годините нямаше волята да спре това. И то и господин Стойнев беше министър и той нищо не направи. Същото е и с другите централите. Водят се високо ефективно производство, но се оказва, че толкова години те не работят високоефективно."
Водеща: Нали разбирате, че затваряйки тази врата и оставяйки 300 души без работа и прехрана за семействата им, то вие ще породите социално напрежение.
Мартин Димитров: Вижте какво, В този живот трябва да има справедливост. Ако заводската централа във Видахим произвеждаше енергия за нуждите на завода, то не би трябвало да има проблем и за работниците.Оказва се обаче, че това не е така. Оказва се, че заводската централа е създадена за производството на ток за регулирания пазар. Неефективно производство на скъп ток, който всички българи да плащат.
Драгомир Стойнев: След централата във Видахим предвиждам да бъдат засегнати някои топлофикации

ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО
Още по темата
Водещото днес
Истории
Новини
Борси и финанси
