Европейските планове да стане космическа сила включват изграждането на изцяло функционираща глобална система за наблюдение, състояща се от 30 сателита, до 2014 година, съобщава EUOBSERVER.

Системата, известна като GMES (Глобален мониторинг за екология и сигурност), ще осигурява на ЕС независима информация за околната среда, промяната на климата и сигурността и ще намали зависимостта на блока от външни източници на информация.

Веднъж пусната в действие, GMES ще бъде в състояние да разкрива информация като нелегалното изсичане на дъждовни гори или точния брой на хората, нуждаещи се от хуманитарна помощ в бежански лагер.

Гюнтер Ферхойген, комисарят на ЕС по индустрията, по време на сателитната конференция в Мюнхен на 17 април е казал, че очаква цялата система да струва около €2.4 млрд.

Като първа стъпка GMES ще предостави три услуги за наблюдение, касаещи използването на селскостопанската земя, природните бедствия и информация за морските пощи. Политиката на Евросъюза в тази насока ще бъде съобщена официално в Брюксел през следващата седмица.

Пет сателита ще бъдат пуснати в експлоатация до 2011 и ще се присъединят към сегашните 25 сателита и системи за измерване, които са близо до повърхността на земята разположени върху кораби и в самолети.

Според комисаря, ЕС се нуждае от система за вземане на решения въз основа на собствена информация. Освен това ЕС трябвало да избърза и да развие политиката си за космоса по-бързо.

Според Ферхойген, макар ЕС да е лидер в технологията, тази му позиция е застрашена от Русия и САЩ и има едва 10 години технологично предимство пред Китай и Индия, които бързо догонват.

GMES ще е първа и най-важна стъпка в европейската космическа политика, която ще даде право на ЕС „да бъде третиран на равни начала когато са засегнати глобални въпроси".

„Европа се нуждае от европейска космическа политика, ако иска да си осигури икономическото и политическото си бъдеще".