Заетостта в еврозоната расте по-бързо, отколкото се очакваше и този ръст може да продължи. Но това става в ущърб на производителността и, вероятно ще се отрази негативно върху дългосрочния растеж на икономиката, се посочва в изследване на Европейската централна банка, съобщава Reutetrs.  

Спрямо растежа на Брутния вътрешен продукт, заетостта се увелича с такъв, ако не и с по-висок темп, какъвто имаше преди дълговата криза от 2007 година. Това се отнася особено за Германия и Испания, където реформите повишиха гъвкавостта на трудовия пазар, се посочва в анализа.

Изследването на ЕЦБ показва, че в страните от еврозоната се наемат обратно на работа хора по-често от очакваното по-рано. Това става  за сметка на набиращата популярност непълна заетост и  бързото разширяване на секторите, основани на услугите, които наемат много хора и функционират с по-гъвкава персонал.
 
„По-същественият ръст на заетостта, извън всяко съмнение, оказва подкрепа за доходите на домакинствата, но така също силно отслабва растежа на производителността. Той вече става значително по-слаб на секторно ниво, отколкото в периода преди кризата от двете страни на Атлантика”, отбелязват анализаторите от ЕЦБ.
 
Според експертите на регулатора, тези тенденции могат да представляват риск пред дългосрочните прогнози за икономическия растеж.

В същото време прехода към икономиката на услугите и по-гъвкав трудов пазар позволява да се предполага продължаващ мощен ръст на заетостта, правят извод от ЕЦБ.