Европейският парламент призова за нови преговори за приетата от лидерите на ЕС миналият месец Многогодишна финансова рамка ( 2014-2020), съобщава news.bg, позовавайки се на AFP.

506 депутати гласуваха в полза ( от 754 възможни), 161 депутати "против" и 23 "въздържали се" за мандат за преговори по дългосрочния бюджет на ЕС за 2014-2020 г.

Той ще има за цел приемане на промени, включващи по-голяма гъвкавост по време на изпълнение на бюджета на ЕС за периода 2014-2020 година. Мандатът предвижда договаряне на възможност за прехвърляне на средства между бюджетните години и програмите за по-добро усвояване на бюджетите, преразглеждане на бюджета в средата на преговорния период за пренастройване на приоритетите, разпределението на разходите и за евентуалното му увеличение.

Преговарящите получиха право да поискат от страните членки увеличаване на дела на собствените ресурси на съюза след 2020 г., за да се увеличи независимостта на бюджета от страните членки.

Приетата днес резолюция е подкрепена от големите политически партии. От ЕП обявиха, че лидерите са „вързали ръцете на ЕС зад гърба му" за следващите седем години и „не може да бъде приет, ако не се изпълнят някои съществени условия".

„Днешният вот е ясен показател, че Европейският парламент поема дадените му отговорности чрез преговори и ще се бори за подобряване на бюджета на ЕС", каза лидерът на социалистите в парламента Ханс Свобода.

„Готови сме за сериозни преговори и се надяваме, че правителствата ще бъдат сериозни и отговорни към Европейския парламент. Трябва да работим заедно за резултат, който трябва да отговоря повече на нуждите на гражданите и на световната конкуренция", добави Свобода.

Очаква се преговорите между екипа на парламента (Ивайло Калфин, Раймер Бьоге, Ален Ламасур, Жан-Люк Деан и Ан Йенсен) и ирландското председателство на ЕС да започнат в края на април и да приключат до лятото.
В началото на февруари европейските лидери се договориха за таван на разходите за следващите седем години от 960 млрд. евро в ангажименти и 908 млрд. евро в плащания.

Споразумението за първи път в историята на ЕС предвижда намаляване на общите разходи спрямо предходни периоди.