Европейската централна банка изпрати сигнали, че много ще внимава при следващия етап на разширяване на Еврозоната, пише EUOBSERVER от Брюксел. Най-потърпевша от този ход е Словакия, която очаква да мине към евро през 2009 година. Най-вероятно на страната-кандидат ще бъде отказано по политически причини.

Двама от членовете на изпълнителния борд на ЕЦБ изразиха съмнение в готовността на кандидатите за влизане в Еврозоната и преминаване към евро.

Паричният съюз на 13-те държави за последен път се разшири през януари т.г., когато Словения се присъедини към „евроклуба". От 2008 година към разплащане с евро преминават двете средиземноморски републики Кипър и Малта.

Но по-ранно преминаване към евро се оказа невъзможно за Естония и Литва, които първоначално се движеха наравно със Словения. Виновна се оказа по-високата инфлация, следствие от рекордния икономически ръст.

Според Лоренцо Бини Смаги, член на борда на ЕЦБ, опитът в Балтийските страни представлява модел, приблизително сходен за пост-комунистическите страни. Въпреки че номиналните критерии за членство в Еврозоната бързо се покриват, реалното равнище на преодоляване на пропастта със Западна Европа не е достатъчно.

Икономическият ръст на новаците е резултат от промяната и прехода и „не е достоверен източник за конвергенция в бъдещето - когато преходът ще бъде приключил".

Трябва ли да се притесняваме, че този дисбаланс може да се окаже много разрушителен за конвергенцията, ако се потвърди, че е неустойчив, като корекциите могат да са болезнени и скъпи?"

Юрген Щарк, чийто анализ касаещ България Money.bg вече публикува, е дал пример с Ирландия, Гърция, Португалия и Испания, които след влизането си в ЕС са имали повече време да се подготвят за критериите за евро, отколкото това правят новите от 2004 година.

В интересното изказване на Щарк могат да се доловят много икономически истини, но не и намек за скорошно присъединяване към Еврозоната на новите в ЕС. Еврозоната не е лекарство за нерешени икономически проблеми, посочил е банкерът.

Със сигурност е така, но изказването на ЕЦБ възбуди духовете в Словакия, тъй като страната иска да финализира процеса за членство в Еврозоната до 2009 година.

Най-големи са съмненията, свързани с възможно различния метод на изчисляване на бюджетния дефицит от Евростат, който метод ще покаже, че Словакия не отговаря на критериите за евро по отношение на дефицита си.

Премиерът на Словакия Роберт Фико лобира за политическата подкрепа на френския президент Никола Саркози и даде да се разбере, че няма да приеме политически съображения, държащи Словакия извън Еврозоната

Отказвам да приема, че някой може да дефинира нови политически изисквания или критерии. Също така отказвам да приема съображенията, че Еврозоната е твърде уморена от разширения или че четирите страни от Вишеград трябва да влязат в Еврозоната заедно".

Словакия е първата страна от централна Европа, която иска да се присъедини към единната валута. Полша, Чехия и Унгария още не са посочили официална дата за присъединяване.