Очакванията на експертите във фасилити бизнесът е да има ръст от 20% на годишна база, като постепенно се приближава до нивата в старите европейски държави, считани за лидер в бранша. В Германия например този бизнес започва да се развива особено динамично от 2003 г. насам, а седем години по-късно вече е в Топ 5 на индустриите, които движат най-голямата икономика на стария континент. Фасилити мениджмънтът формира 5.5% от БНП на страната, размерът на бизнеса е 122 млрд. евро, а 10% от заетите германци (около 4 млн. служители) работят в тази сфера.
„Фасилити мениджмънтът е сектор, които е все още млад и не е добре познат сред представителите на бизнеса", коментира Бисера Иванова, изпълнителен директор на Facility Optimum Bulgaria и член на УС на Българската асоциация по фасилити мениджмънт. „Малцина знаят, че обемът на този бизнес у нас е над 1 милиард лева. По-малко от 40% от този оборот се генерират в частния сектор, а останалите са разходи на държавата за поддръжка на сградите на институциите и държавните фирми", допълни тя.
„Комплексните услуги намаляват разходите за поддръжка на сградите с 20%. Бизнес клиентите го разбраха бързо и само за последните две години много големи дружества в разпръсната структура аутсорснаха целия пакет услуги на външни доставчици. По данни на нашата Асоциация делът на частните дружества, преминали към аутсорсинг на целият пакет услуги, е нараснал с 20%. За съжаление много малко от обществените поръчки са направени така, че да се постигне подобно намаляване на разходите", коментира Иванова.
Цената на услугата се движи между 1 и 2 евро за кв.м, като всичко зависи от обхвата на услугата и продължителността на договора, в рамките на който може да се постигне икономия от обема. Според фасилити мениджърите в резултат на кризата цената е паднала с 10% за две години. Друг сериозен фактор се оказва нарастващата конкуренция - броят на фасилити компаниите се е увеличил три пъти през последните две години, като половината от тях са изцяло български дружества.