Само седмица преди насроченото редовно заседание на комисията за операции на открития пазар, шефът на ФЕД Бернанке свика спешно заседание във Вашингтон, на което бяха свалени лихвените нива с 0.75 процентни пункта. Тази стъпка беше предшествана от тежки разпродажби на абсолютно всички световни капиталови пазари. За съжаление, аварийната намеса на американската централна банка, не успя да подейства благотворно на щатските пазари, като индексите затвориха на червено.
Критиците на ФЕД се изказаха неласкаво за вчерашното понижение на лихвите, като обвиниха централните банкери в прекалена обвързаност с пазарите, а не толкова с фундаментите като инфлация и икономически растеж. Въпреки това, не малко бяха и онези, които аплодираха решението на Бернанке, тъй като смятаха, че икономиката се нуждае от силен електрошоков удар, за да се съвземе.
„Боже мой, толкова ли не можа ФЕД да изчака още една седмица до редовното си заседание? Тези момчета, май действаха прибързано", коментира Джефри Гъндлак от инвестиционна компания в Лос Анджелис. „Ясно е, че направиха тази стъпка заради прекалено тежката пазарна обстановка, което само ги дискредитира", продължава той.
Пазарите възприеха вчерашното агресивно понижение на лихвите, като акт на отчаяние. Сега обаче, инвеститорите са в очакване на нов спад на лихвите през следващата седмица (30 януари). От 1994 г., ФЕД е правил четири извънредни заседания за промяна на лихвеното ниво, като всеки път е имало още една стъпка в същата посока, на следващата редовна среща.
Вчерашното решение на Федералния резерв да съкрати изненадващо лихвеното ниво и то в такъв голям процент, е може би повлияно от идеите изложени в книгата на самия Бен Бернанке. Според президентът на ФЕД, ако ръководената от него институция изненада пазарите с лихвено понижение, това може да се отрази много по-стимулиращо от същата стъпка, но по време на редовно заседание.
„Всеки базисен пункт на лихвено съкращение, води до 5 базисни пункта на покачване в средната цена на акциите", коментирал е Бернанке. „Направихме рязко понижение със 75 базисни пункта още сега, защото пазарът се нуждаеше от нашата подкрепа веднага", продължава той.
Фючърсите на федералната фондова лихва показват 72% вероятност за ново смъкване на лихвите с 0.50 процентни пункта следващата сряда. Инвеститорите очакват ФЕД да намали лихвеното ниво до 2.25% към средата на годината, като така общото свиване на лихвата ще е в рамките на 3% за последните 10 месеца.
„Федералният резерв се опитва да възстанови пазарите, които са в прединфарктно състояние. Това изисква крайни мерки", споделя мнението си анализатори от Wells Fargo.
fallen_angel
на 24.01.2008 в 01:12:00 #8E da de ama indexite v USA dneska prikliuchiha iako na zeleno
peshata
на 23.01.2008 в 21:19:38 #7Abe kakvo zna4enie ima tova za koeto se karate? Vaprosa e 4e dolara 6te se srine o6te, inflaciqta v US 6te bade ogromna, a za stokovata borsa ne o4akvaite poka4vanie do kraq na proleta. Lo6a ikonomika na US ozna4ava i slabo ikonomi4esko razvitie na Eurozonata. Ama nai-lo6oto e 4e az nqma da se pribiram kam BG tova lqto 6tot toq dolar vaob6te ni6to nqma da struva
)
Неделчо Съботинов
на 23.01.2008 в 20:41:29 #6Владимир, аз лично съм учил в Икономическия в София, а там по финанси ни преподаваха термина "Базисен пункт" - мерна единици за промяна в лихвеното ниво равна на една стотна от процента. Така че ако някой замърсява езика, това са онези ужасни професори и доценти, ама какво да се прави така сме го учили така го практикуваме. Колкото до думата банкер, в българския език е прието да се използва за всеки човек, който по някакъв начин работи в банковата сфера или е зает с дейноста на банковите институции (били те държавни или частни). Пък и в крайна сметка, намираме се в специализиран икономически сайт, а не на форум за литературно четене. Тук би трябвало да е позволен по-жаргонен език от час по литература.
vladimir
на 23.01.2008 в 20:29:32 #5. НеделЧо Съботинов и ленко, поправка. вие сте прави, тъй като тодор е правил преводът от английски. аз проверих, така е. разликата е Че на португалски "ponto basico" ознаЧава един процент. но запазвам критиката за замърсяването на бг език с Чуждици. .
vladimir
на 23.01.2008 в 20:06:47 #4. Неделчо Съботинов и ленко, още по-странни е вашата защита на тези грешки. били банкери... банкер е собственик на банка, поне в света е така, ако в българия на който работи в банка му казват "банкер", това е друга работа... "базисен пункт" било една стотна от процента?! това са пълни глупости, бе неделЧо! или не сте разбрали, или реЧникът ви е грешен! - казва се процент. освен това, "базисен пункт" на български език няма такива думи и такъв израз. ако сте замърсили бълграския език с Чуждици, проблемът е ваш, а не мой. .
Неделчо Съботинов
на 23.01.2008 в 19:58:59 #3Vladimir, ама колега ти май наистина имаш някакъв личен проблем с автора на статията, защото и друг път съм те виждал да пишеш странни коментари. Първо момчето е използвало правилно думата банкер за членовете на монетарната комисия, защото те са точно такива (bankers). Второ, базисен пункт е една-стотна от процента. Вчера ФЕД (Федерален резерв или Американска централна банка) понижии лихвеното ниво със 75 базисни пункта (или 0.75 процентни пункта). *Базисен пункт - Една стотна от процент - единица за измерване на промени в лихвените нива, (според речника на финансовите термини). Бернанке, наистина е казал в книгата си, че промяната на всеки 1 базисен пункт (0.01 процентен пункт) на лихвеното ниво стимулира ръст на средното ниво на акциите с 0.05 процентни пункта. Така идеята беше, с либерализиране на лихвата от 75 базисни пункта, средно да се получи ефект на покачване на цената на акциите с 3.75% (5*0.75 процентни пункта). Това е теорията на изненадата, когато без да бъде очаквано, се понижи лихвеното ниво в условия на пазарна криза.
lenko
на 23.01.2008 в 19:34:47 #2vladimir- голема глупост си треснал, брато! аре сполай ти
vladimir
на 23.01.2008 в 18:59:33 #1. тодорЧо русанов, радвам се на името ти, защото е същото на дядо ми! но ти пак се ги оплескал, момЧето ми: "Рязкото понижаване на федералната фондова лихва от ФЕД във вторник, може би е сигнал за паника сред федералните банкери..." "банкер" се казва на собственник на банка, в слуЧая става дума просто за държавни служители на централната банка. по-долу: "Всеки базисен пункт на лихвено съкращение, води до 5 базисни пункта на покачване в средната цена на акциите", коментирал е Бернанке." какво?! "всеки базисен пункт" ?! аз също говоря лошо на български, ама ти ме биеш яко! "всеки един процент", тодорЧо! ........................................................... и после, аз съм развалял българския език, защото съм искал да го пиша на латиница... .