Чукащата на вратата ни световна търговска война ще донесе по-голям икономически шок, който ще продължи по-дълго от финансовата криза от 2008 година, предупреждават KPMG в свой доклад, цитиран от националното радио.
Голяма част от Европа, Великобритания и Канада ще изпаднат в рецесия, а Австралия може да загуби 285 хил. работни места.
Икономическото моделиране прогнозира свиване на световната икономика поради ограничаване на търговските потоци и глобалното търсене. Драматичен кръг от ответни контрамерки биха повишили средното мито върху вноса на стоки с десет процентни пункта, което ще предизвика спад на брутния вътрешен продукт.
"При евентуално търговска война, на световната икономика вероятно ще отнеме дори повече време, за да се възстанови, отколкото след последната глобална рецесия предвид повишените нива на протекционизъм в сравнение с тези от преди десетина години", отбеляза главният икономисти на KPMG Australia Брендън Рин.
Констатациите идват, след като Китай разясни как ще отвърне на хода на американския президент Доналд Тръмп за налагане на мита върху вноса на стомана и алуминий, както и налагането на тарифи на още редица китайски стоки главно от технологичния сектор в размер на поне 50 млрд. долара годишно.
В понеделник Пекин удари Вашингтон, налагайки мита в размер до 25% за 128 американски продукта като свинско месо, вино и други селскостопански продукти, внасяни в Китай от щати, които се управляват от съмишленици на Тръмп. Министерството на финансите на Китай отбеляза, че ходът е "легитимно действие, прието съгласно правилата на Световната търговска организация за защита на интересите на китайския народ".
Според разработения от Кей Пи Ем Джи икономически модел, увеличаване на митническите тарифи върху промишлените стоки със средно 5% от всички държави ще изтрие 1,3% от глобалния икономически растеж, който според последните прогнози на МВФ ще бъде близо 4% през 2018-а година.
При подобен сценарий на световна търговска война Великобритания, Канада и ЕС рискуват да изпаднат в рецесия, докато растежът на БВП на Австралия ще се намали до едва 0,8 на сто, прогнозира KPMG.
Ако отделните страни отвърнат на САЩ с още по-агресивни контрамерки, повишавайки средно вносните мита с 10 на сто, световната икономика ще бъде изправена пред "тежка рецесия", подобна на икономическия и финансов колапс през 2009-а година, като KPMG очаква в този случай глобалният брутен вътрешен продукт да се свие с 3,3 на сто.
Брендън Рин предупреди, че светът се намира в началото на нова "търговска игра", която ще тества готовността на водещите световни икономики да се съпротивляват на провеждането на протекционистки политики, опитвайки се да попречат на техните търговски партньор.
Разработеният от KPMG също така показва, че докато всички страни губят сериозно при сценария за предприемане на контрамерки, очакваните загуби на САЩ могат да се окажат значително по-малки, отколкото при останалите държави.