Гърция ще пусне през април емисия облигации в САЩ, тъй като търсенето не нейните дългови книжа в Европа намалява, съобщи Financial Times, цитиран от агенция Reuters. Правителството в Атина се надява да получи от американските инвеститори от $5 до $10 млрд., за да си осигури средства, с които да погаси задълженията си към кредиторите през май. Гърция се нуждае спешно от около 10 млрд. евро ($13,5 млрдв.), за да преструктурира дълга си и да избегне плащането на наказателни лихви за просрочие.

Министърът на финансите Йоргос Папаконстантину ще осъществи специално роудшоу в САЩ след 20 април, но няма да пътува до Азия, както планираше в началото на годината, уточнява Financial Times, като се позовава на източник, пожелал анонимност. Вестникът припомня, че роудшоуто в Азия е излишно, тъй като на капиталовите пазари в САЩ участват и големи инвеститори от Азия.

"Гърция иска да преразпредели позициите на своите основни инвеститори на държавните ценни книжа с помощта на американската емисия, което означава да привлече освен американски, но и фонодове от развиващите се пазари", казва източникът на Financial Times.

Според него правителството на Папандреу се стреми да подобри условията на плана за помощ от ЕС и МВФ, одобрен от лидерите на еврозоната преди две седмици. Източникът на британския ежедневник, близък до кабинета в Атина, смята, че до промяна няма да се стигне и в крайна сметка Атина ще бъде принудена да поиска финансова помощ, въпреки официалните изявления.

Официалното съобщение за намерението на правителството да поиска промяна на плана за финансова помощ от ЕС и МВФ веднага изостри вниманието на играчите на финансовите пазари и еврото попадна под сериозен натиск. Единната валута падна с 0,5% спрямо щатския долар, до $1,3418 и с 0,9% към йената, до 126,08 йени за едно евро.

Притесненията на инвеститорите се засилиха и след днешната информация на Daily Telegraph, че богатите граждани и някои големи компании от Гърция се готвят да изнесат парите си от страната. В статията на лондонския ежедневник се казва, че те са се насочили към такива големи банки като британската HSBC и френската Societe Generale, които имат силни поделения в Гърция.

Агенция Reuters припомня обявените преди няколко седмици данни на Гръцката централна банка, че през февруари от страната са били изтеглени депозити на обща сума от 3 млрд. евро, а през януари - около 5 млрд. евро.