Германия стана нетен вносител на електроенергия за 2023 година - за първи път от началото на регистрацията на тези данни през 2006 г. Това съобщи агенция Montel, позовавайки се на представител на мрежовия регулатор BNA. Германската икономика е най-голямата в Европа и четвърта в света.
По данни на регулатора, през 2023 г. Германия е внесла общо 54,1 TWh (през 2022 г. - 33,2 TWh), а е изнесла 42,4 TWh електроенергия (през 2022 г. - 56,3 TWh). Така вносът се увеличава с около 63%, а износът намалява с 24,7% спрямо 2022 г.
"Електричеството се произвежда в районите в Европа, където е по-евтина. Германия и други европейски страни във всеки момент могат да се възползват от най-благоприятните условия за производство и покупка на електроенергия. Цените на електроенергията "на едро" и търговията са резултат от това взаимодействие.
Затова може да има случаи, когато има смисъл да се внася или изнася електроенергия по-скоро по икономически причини, отколкото по причини за физическа доставка. Капацитетът и стабилността на мрежата също са от значение при търговията. По този начин, вътрешният европейски пазар на електроенергия спомага за по-ниските цени на електроенергията и за намаляване на емисиите на въглероден диоксид", отбелязват от германския регулатор.
Според данните на енергийната платформа, от европейските страни най-голям нетен внос на електроенергия през 2023 г. има Дания - 10,7 TWh, следвана от Германия, а също и Норвегия (4,5 TWh) и Швеция (2,89 TWh). В същото време, за изминалата година Германия беше нетен износител на електроенергия за Белгия, Австрия и Полша.
През 2023 г. потреблението на електроенергия в Германия е с 5,4% по-ниско от предходната, намалявайки за втора поредна година, а общото производство е с 9,1% по-малко от предходната година.
Делът на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) достига 56% от общото производство на електроенергия, което е със 7,5 процентни пункта повече от година по-рано. По-конкретно, производството на водноелектрическа енергия се е увеличило с 16,5% на фона на относително високите валежи след тежка суша през 2022 година.
Производството на електроенергия от вятърни паркове на сушата е нараснало с 18%, но това от морски вятърни турбини е с 5% под предходната година.
Припомня се, че през април 2023 г. бяха изведени от експлоатация последните атомни електроцентрали в Германия. Въпреки спирането, цените на електроенергията "на едро" паднаха през годината, отбелязва германския регулатор BNA - средната цена "на едро" за 2023 година беше 95,18 евро за MWh, което е по-малко от половината от стойността й за предходната година от 235,45 евро за MWh, т.е. цената е паднала до нивата от 2021 година.
projekt
на 06.01.2024 в 13:03:56 #1Супер. Германците, а и други, купуват евтина енергия тук, а ние плащаме скъпа от американските централи. България не може да предложи на пазара Ел. енергия от там защото е скъпа и тя остава за БГ потребителя защото все пак България е задължена да я изкупува..... Да благодарим на "посолството" и на Иван Костов че са се погрижил за нас преди години и са ни осигурили скъпа Ел. енергия Благодаря...