Високата волатилност на Уол Стрийт, която миналата седмица обръсна повече от 1000 пункта от Dow Jones Industrial Average, накара акциите да навлязат в корекционна територия и повиши страховете за 2019 г. Въпреки падащите цени на акциите и повишаващите се лихвени проценти ще продължат да подклаждат напрежението, вероятно по-високите заплати и скорошния спада на цените на петрола ще компенсират за това, според бележка за клиентите на Goldman Sachs.

"Три от основните двигатели на потребителските разходи изпращат положително послание за краткосрочната перспектива", пишат анализаторите на банката.

"На първо място, реалният разполагаем доход вероятно ще продължи да расте силно, заради ускоряването на ръста на заплатите, а неотдавнашните спадове в цената на петрола вероятно ще насърчат потреблението през 2019 г."

"На второ място, нивото на спестяванията изглежда високо спрямо високите нива на богатството на домакинствата ", пишат анализаторите. Вътрешното потребление, което е 2/3 от огромната американска икономика, все още е силно, "потребителските настроения вероятно ще останат високи, отразявайки оптимизма за пазара на труда и ръста на доходите".

Сравнително оптимистичната оценка на Goldman Sachs идва на фона на голяма волатилност на пазара, застрашен от вътрешни и външни рискове - най- вече търговската война с Китай. Печалбите на Dow за годината бяха заличени, докато S & P 500 отстъпи с 2.3% до ниво от 2,633.08 и се превърна в отрицателен за годината.

Банката призна, че тези остри загуби ще окажат "някакво ограничаване при потребителските разходите в краткосрочен план", както и при кредитирането. Увеличаването на лихвените проценти също ще понижи прогнозите, казва банката, добавайки, че растежът ще намалява постепенно от 2,8% през първото тримесечие до средно 2,4% - 2,5% през 2019 г.

В мрачна оценка от петък, Morgan Stanley прогнозира горната граница на растежа да се забави (поради забавяне на БВП).

Но при прекратяването на политиките на количествено обекчение на Федералния резерв и Европейската централна банка, " добрата новина е, че затягането може да дойде към края си в началото на следващата година, което би могло да облекчи положението на цените на активите в световен мащаб, особено ако растежът на Китай се стабилизира, пишат анализаторите на Morgan Stanley.

Все пак икономистите посочват и рязкото спадане на цените на суровия петрол, който наскоро падна под 50 долара за барел, като тласък за потребителението.

"Неотдавнашните спадове на цената на петрола, високото ниво на спестявания и силното потребителско доверие до голяма степен компенсираха спада на цените на акциите, затягането на изискванията за кредитиране и по-високите лихви", според Goldman Sachs.

"В крайна сметка дори след негативния тренд при капиталовия пазар, ние продължаваме да очакваме силен, но забавящ се ръст на потреблението през следващите няколко тримесечия", казва банката.