При заплата в Германия от 1500 евро, която нараства с 3%, данъчното бреме не се увеличава. Ако възнаграждението е 1750 евро и предстои да се увеличи с 3 на сто , данъчното бреме се расте с 6,50 евро. При заплата от 2000 евро, данъчната тежест се повишава с 9,16 евро. Ако един германец получава 10 хиляди евро на месец, ще трябва да плати 132,91 евро повече данъци при 3% увеличение на заплатата. Инфлацията за май на годишна база е 3,3% в Германия. За година цената на лимоните е нараснала с 92%, пише „Ди велт".
България се отказа от прогресивното данъчно облагане и въведе плосък данък, който се отразява негативно на хората с ниски доходи. Ако получавате например 500 лева заплата, ще платите 50 лева плосък данък, което е значително перо за човек с такива доходи. Докато българин с възнаграждение от 3000 лева ще плати 300 данък, което не е голям проблем за него. В този смисъл този данък е асоциален. Отделен разход са социалните осигуровки.
На теория ако се работи повече, би трябвало да се получава и повече. В България обаче повечето хора, които работят много, не получават големи заплати. Разпространено е мнението у нас, че с машинации и връзки, дори при липса на достатъчно квалификация, може да се постигне повече.
С нарастването на инфлацията хората могат да си позволят все по-малко неща с наличните си доходи. У нас през последната година най-голямо поскъпване отбеляза олиото. Дори Комисията за защита на конкуренцията глоби производителите на суровината заради съмнения за картелизиране.
Световните финансови и енергийни проблеми имат по-сериозно отражение върху българската икономика отколкото върху германската. Например един германец с 1500 евро заплата ще плати около 30 евро за ток на месец, докато средният българин плаща почти толкова, но месечните му доходи са в пъти по-ниски.