Бунт на младите преобръща италианската политика и може да се окаже предвестник, пише The Wall Street Journal. Най-голямата антисистемна партия в Европа дойде на власт по-рано този месец, благодарение основно на младите италианци. Борейки се с липсата на постоянни, стабилни работни места през последното десетилетие, те гласуваха основно за две партии по време на изборите през март: "Движение 5 Звезди" и "Лигата".

Резултатът изкара на светло огромната разлика между поколенията. По-старите италианци, които често трябва да подкрепят порасналите си вече деца, продължиха да гласуват за основните партии.

Същата ситуация може да видим в южна Европа, а силите зад това разделения не показват признаци на забавяне. Почти 30% от италианците на възраст между 20 и 34 г. не работят и не учат, показват данни на Евростат. Гърция е втора с 29%, а Испания трета с 21%.

"Италия се срива и нищо не се е променило в страната през последните поне 30 години", казва Карло Гетани, инженер на свободна практика в Пуглия. Преди десет години, когато е бил на 23, той е гласувал за лявоцентристка партия с надеждата, че те ще донесат икономическо развитие на южна Италия. Но когато страната се срина в рецесия, той се почувствал предаден от традиционните леви партии, виждайки как неговите приятели не могат да си намерят работа, а неговите възможности са ограничени до стагниращия частен сектор, тъй като договорите от публичния се дават на хора с връзки, каквито той няма.

Сега той е на 33 г. През 2013 г. е гласувал за "Движение 5 звезди" - избор, който повторил през март т.г. "5 звезди" са нашата последна надежда. Ако и те се провалят, мисля, че ще спра да гласувам", казва той.

Заетостта сред италианците на възраст под 40 г. намалява всяка година от 2007 до 2014 г., а след това запазва постоянни нива, сочат данни на Евростат. В същото време тя се повишава всяка година за италианците на възраст между 55 и 64 г.

Броят на италианците в абсолютна бедност под 34 г. - които не могат да си позволят дори базови услуги и стоки - се удвоиха между 2010 и 2016 г. до 10%. За тези над 65 г. този дял намаля от 5,4% до 3,8%.

Един от основните проблеми в южна Европа е двойната система при трудовите договори, при която хората с безсрочни контракти - често по-старите работници - се радват на сигурност. В същото време работодателите започнаха да използват краткосрочни договори по време на краха, които се подписват за между месец и година.

В Италия 62% от тези под 25-годишна възраст, са работели на такива договори през 2017 г. През 2000 г. техният дял е бил 25%.

Тези договори бяха въведени в Италия през 90-те години на миналия век, като начин младите да навлязат на пазара на труда. Сега те се използват за намаляване на разходите на работодателите, както за лесно уволнение.

Усилията, последвани и от големи промени и данъчни облекчения преди години, не постигнаха нужния ефект, а именно да създадат структурна промяна на пазара на труда.

"Движение 5 Звезди" привлече милиони млади италианци в обещанията да промени правилата за трудовите договори, както и да даде на безработните и бедните универсален базов доход от 780 евро всеки месец. Друга мярка, която партията обеща, е да премахне неплатените стажантски договори.

Лидерът на партията - Луиджи Ди Майо - бе едва на 26 г., отпаднал от университета и живеещ с родителите си, когато бе избран за депутат през 2013 г. Днес е вицепремиер.

Другата партия, Лига, успя да вплете икономическите проблеми на младите и мигрантската криза. "Не можем да приемем цяла Африка", казва Джианлука Табурчи, 23-годишна служителка в супермаркет, гласувала за "Лига". "Вече си имаме собствени проблеми - много безработица и несигурни работни места".

Около 53% от италианците под 35-годишна възраст за гласували за някоя от двете антисистемни партии, а 28% за някоя от традиционните. Около 43% от италианците над 65-годишна възраст са дали своя вот за центристките системни партии.

В Испания 40% от испанците под 35 г. заявиха, че ще гласуват за крайнолявата Подемос и политическите ѝ партньори, а в Гърция над 41% от тези между 18 и 24 г. гласуваха за Сириза през 2015 г.

Тежката ситуация в южна Европа, която може да бъде видяна на много места в западния свят, показва ясно усещането, че младото поколение никога няма да успее да надмине своите родители по богатство и сигурност. Половината италианци, запитани в онлайн изследване, казват, че никога няма да успеят да постигнат заплащане през кариерите си като това на техните родители.

Банките нямат желание да отпускат кредити на хора с краткосрочни договори, което повиши средната възраст на купувачите на жилища до 41,6 години през 2017 г. от 39,4 години през 2012 г. Броят на италианците, които се женят, намаля с една пета през последното десетилетие. Ражданията достигнаха рекордно ниско ниво през миналата година.

В страната със силни семейни връзки, родителите са тези, които трябва да помагат. Те се радват на пенсиите си, които са плод на десетилетия щедри обезщетения. Италия харчи над 15% от иконическата си продукция за пенсии - най-много в Европа след Гърция.

Около половината италианци на възраст между 25 и 34 г. живеят със своите родители, сочат данни на Евростат - почти двойно от средното за Европа и най-много от всички западноевропейски страни. Броят им се повиши с 3% през последното десетилетие.