Китай е застрашен от приближаващ колапс, но той обаче няма да прилича на кризата с азиатската криза от 1997 г. нито на финансовия срив от 2008 г. Това коментира пред Market Watch топ икономистът Анди Сие, работил за Световната банка и Morgan Stanley.

По неговите думи траекторията, в която в момента се движи азиатският тигър, може в бъдеще да доведе до нова криза, наподобяваща на Голяма депресия от 1929 г., на фона на рекордното нарастване на дълговете и разхлабването на паричната политика.

Сие посочва, че това е вероятно, като се има предвид нарасналото кредитиране, подкрепящо високите цени на имотите и сериозното задлъжняване на фондовия пазар.

“Правителството стимулира спекулациите, като осигурява евтино финансиране”, обяснява той.

“Китай се страхува от катастрофа и заради това налива пари в икономиката. Трудно е обаче да се мисли, че страната ще избегне кризата”, допълва експертът.

Анди Сие посочва, че единственият начин втората по големина икономика да се спаси от колапса е да бъде преориентирана от производство към потребление.

Властите в Пекин вече полагат усилия това да се случи, но според икономистът подобен процес ще отнеме години или дори десетилетия.