Икономиката на Китай, меко казано, има известни проблеми . Числата често показват колеблив растеж и доказват, че както и другите големи икономики, Китай има бизнес цикъл. Но заплашителният ръст, който смятахме, че ще измести САЩ от първото място в света, може да се окаже измамен в крайна сметка.
Обръщението на премиера Ли Къцян на Националния народен конгрес във вторник пропусна да определи конкретна цел за растеж, като предпочете да заложи само диапазон - от 6% до 6,5%. Това предполага, че в икономиката е дошъл ясно забележим спад. В петък беше публикуван документ от института Брукингс, според който брутният вътрешен продукт на Китай е бил надценяван от години, информира Bloomberg.
В някои отношения документът потвърждава дългогодишни твърдения, че правителствената статистика, особено тази за БВП, е погрешна.
Самият Ли е допринесъл, може би по невнимание, за увеличаване на лагера на циниците - в миналото той е наричал данните "създадени от човека", според Уикилийкс. Трудно можеше да се говори за мечи пазар, когато данните за експанзията на китайската икономика бележеха двуцифрени темпове на растеж.
Тези прекрасни дни сега изглеждат зад нас. По-малко хора слагат Китай на пиедестал. Независимо от цикличната слабост, която сега опустошава Китай, се обръща повече внимание на дългосрочната траектория на ръста на икономиката на страната. Тя ще продължи да се забавя, в крайна сметка до темпо, наподобяващо настоящото за САЩ или дори по-ниско. Така правят големите икономики в крайна сметка.
Тази тенденция е налице независимо от това дали и кога Китай ще изпревари САЩ като най-голямата световна икономика по БВП. Ако авторите на доклада са прави, този момент може да пристигне по-късно от обичайното схващане за 2030 г.
Авторите също така признават, че данните, предоставени от местните власти на Националното статистическо бюро в Китай, са понадули малко цифрите. Бюрото в крайна сметка се запозна с този проблем и започна да ги адаптира, преди да публикува данни за БВП по тримесечия.
Някъде около 2008 г. нещата започнаха да излизат от релсите. Местните стойности станаха по-нереалистични, но Бюрото не преразгледа както съответнотрябваше. Докладът разглежда също дискусията относно стимулите на местните власти да преувеличават цифрите, както и бюрократичните и политически структури, които оцветяват това, което се публикува.
"Голяма част от основните данни зад националните сметки са извън ръцете на НБС. Нещо повече, въпросът е какви стимули би трябвало да има Бюрото да се противопостави на местните власти, които погрешно съобщават данни. Интересното е, че въпреки че Бюрото коригира местните статистически данни, то не отчита коригираните местни статистически данни, може би поради желание да не се спречква с мощни местни лидери.
Една от определящите черти на ситуацията в Китай - освен широкото ѝ забавяне - е ръстът на услугите в сравнение с тежката индустрия. Ще видим какви промени ще донесе това; и дали те все пак няма да помогнат за оптимистичния сценарий и "обръщане на палачинката" за сметка на САЩ.
Така че моделът на Китай не е съвършен, каквито и да са недостатъците на западната политика и икономика. Когато погледнем назад си струва да си припомним колко много развитието на Китай се "римува" с японската мания от 80-те и началото на 90-те години.
Каква е поуката? Приемайте нашумелите схващания с малко внимание.