Когато Daimler обяви миналия месец инвестиция за 200 милиона евро (227 милиона долара) в завод за автомобилни акумулатори в Полша, висш държавен ръководител го нарече знак за доверие в страната. В крайна сметка, точно като родното място на Daimler - Германия, Полша е член на безмитния Европейски съюз.
Решението да се разшири производството в град Явор "показва колко добре се чувстваме тук в Полша", заявява членът на управителния съвет Маркус Шафер след среща с министър-председателя Матеуш Моравецки, пише Bloomberg.
Шафер говори за страна, чийто лидер заяви, че ЕС е "въображаема общност", от която Полша не печели много, и обвини политическата опозиция и президента на ЕС Доналд Туск, че представлява "германските интереси". Изпълнителният орган на блока съди полското правителство през 2017 г. за това, че не изпълнява върховенството на закона.
![Снимка 408149](https://webnews.bg/uploads/images/49/8149/408149/768x432.jpg?_=1550828561)
Обяснението за очевидното противоречие е в числата. Търговията между Полша и Германия, която е най-голямата икономика в ЕС, се е увеличила четири пъти до почти 130 млрд. долара за десетилетие и половина. Компаниите като Volkswagen и Lufthansa са вложили стотици хиляди в Полша, откакто се присъедини към ЕС през 2004 г.
"Връзките с Германия са дори по-силни отпреди няколко години, а връзките с други държави-членки на ЕС и Китай са по-интензивни чрез поръчки от Германия", казва Ярослав Янеки, главен икономист в полското отделение на Societe Generale.
![Снимка 408150](https://webnews.bg/uploads/images/50/8150/408150/768x432.jpg?_=1550828585)
Германската зависимост е още по-изразена за Унгария и Чехия, две други членки на ЕС, които са в противоречие с останалата част от блока по отношение на европейските правила за правата на човека и гражданските свободи. Унгарският премиер Виктор Орбан обвини ЕС, че заменя демокрацията за либерализъм, казвайки, че Европейската комисия, изпълнителният орган, иска Европа да се превърне в континент на имигрантите, което според него ще доведе до "запада на Европа".
Чешкият премиер Андрей Бабиш казва, че страната му не се нуждае от намеса на ЕС в нейните дела. Но бизнес империята, която той основава, се ползва значително от земеделските субсидии от ЕС и неговата страна изнася повече части за Германия като дял отколкото която и да е друга страна освен Унгария.
Политиците в Прага, Будапеща и Варшава също наблюдават с интерес британския хаотичен процес на Брекзит, въпреки че нито една от трите страни не планира да напуска блока. Когато финансови инвеститори от Лондон направиха рутинно посещение в Източна Европа миналия месец, правителствени служители във всичките три столици спонтанно започнаха да питат за ефекта от развода.
![Снимка 408151](https://webnews.bg/uploads/images/51/8151/408151/768x432.jpg?_=1550828617)
Пьотър Калиш, старши икономист в Citigroup във Варшава, посочи, че един от факторите, водещи до увеличаване на преките чуждестранни инвестиции в Източна Европа, лъвският дял от който идва от ЕС, е безмитна, хомогенизирана регулаторна система в блока.
"Вземете Полша например и премахнете законовите и продуктови стандарти и свободния поток на стоки и вижте какво се случва с ПЧИ", казва Калиш. "Погледнете последствията, пред които е изправена Великобритания, и това дори не е нивото, с което можем да се сравняваме."