Катарската икономика е засегната от санкциите, наложени от арабските й съседи, ръководени от Саудитска Арабия, но все пак е достатъчно силна, за да оцелее, твърдят икономически анализатори.
"В средносрочен и дългосрочен план, може би хората, които живеят тук, ще почувстват ефектите, но за момента не усещаме промяна", отчита Мохамед Амар, ръководител на катарската бизнес асоциация.
За Рашид бин Али ал-Мансури, изпълнителен директор на Катарската фондова борса, най-лошото вече е приключило. "Бяхме изненадани и пазарът също беше изненадан и наистина реагира на новините, но икономиката ни е много силна, това е най-силната икономика в региона и доверието на инвеститорите остава високо", изтъква той.
Нивото на доверие обаче е с около 6% по-ниско, отколкото преди конфликта на Персийския залив. "Несигурността ще накара банките и инвестиционните фондове да изтеглят пари от Катар, което ще доведе до спад в резервите", казва Ейми Макалистър от консултантската фирма "Oxford Economics".
"Централната банка също ще изчерпи резервите си, за да подкрепи валутния курс към американския долар, който е подложен на натиск след началото на спора", посочва още тя.
"Oxford Economics" вече преразгледа прогнозата си за растеж за 2017 г. до 1.4%, в сравнение с 3.4% преди кризата и преоцени инфлацията на 1.8%, в сравнение с очакваните 1.5%, поради по-високите цени на вноса.
Водещите рейтингови агенции Fitch, Moody's и Standard & Poor's също понижиха кредитните си рейтинги за Катар, съобщава AFP.
Все пак анализаторите разчитат на тамошната икономика в страната, притежател на третия по големина запас от природен газ в света след гигантите Русия и Иран. "Катар е най-устойчивата държава в Близкия изток", смята Андреас Криг, стратегически анализатор на риска и асистент в Кралския колеж в Лондон.
Малкото емирство с население от 2.6 млн. души, се нарежда сред най-богатите в света, според Международния валутен фонд.
В началото на юни съседите на Катар заявиха, че скъсват дипломатическите отношения с Доха и обвиниха страната в подкрепа на тероризма и намеса във вътрешните им работи. Последваха икономически санкции и транспортна блокада на емирството.
В Доха изразиха съжаление и нарекоха решенията на чуждестранните партньори неоснователни.
По-късно "квартетът" постави на Катар 13 искания, които в Доха нарекоха неизпълними и призоваха за преразглеждането им.