Демократите в Камарата на представителите на САЩ не склониха глава пред президента Джордж Буш и в четвъртък приеха законопроект за военните фондове за Ирак, осигурявайки толкова пари, колкото да се продължат военните действия два или три месеца без гаранция за бъдещо финансиране, информира агенция Ройтерс.

При гласуване с резултат 221 на 205 гласа, долната камара на Конгреса прие предложения от демократите законопроект, който отпуска на Буш сумата от $42.8 млрд. в извънредни военни фондове за войните в Ирак и Афганистан.

В стремежа на Демократите да спрат войната в Ирак, проточила се вече четири години, законът предвижда допълнителни $52.8 млрд. след края на юли, след като Буш представи доклад за прогреса си. Законодателите ще решават дали да използват следващия трансфер за продължаване на военните действия, или за връщане на американските войници по домовете им.

Буш иска повече от $100 милиарда незабавно и без условия. „Ще наложа вето, ако финансирането (се дава) толкова нахалост и откъслечно", казал е Буш по-рано през деня.

Дебатът за финансирането на войната сега се пренася в Сената, който ще се стреми да поправи законопроекта на Камарата на представителите, така че второ вето на Буш да бъде избягнато. На първи май Буш отхвърли законопроекта на Демократите, който предвиждаше начало на изтеглянето на американските войски от Ирак от 1ви октомври, с не-задължаваща цел бойците  да се изтеглят до 31 март 2008.

Сенаторите изглежда са по-склонни да отпуснат $100 млрд. отведнъж. Все още не е ясно доколко Сенатът ще е склонен да поставя обвързващи „летви" за измерване на прогреса в Ирак.

Буш е казал, че ще подкрепи целевите срокове, но той и Републиканците от Конгреса не искат да се произнасят какви действия ще предприема САЩ, ако прогресът в Ирак започне да се забавя.

Коментирайки последния план на долната камара на Конгреса за финансиране, лидерът на мнозинството в Камарата на представителите Стени Хойер, демократ от Мериленд, е казал следното: „Самият президент на САЩ постанови, че ангажиментът ни в Ирак не е приключил. За това говори тази законодателен процес".

По време на дебата, продължил през целия вчерашен ден, в House се проявиха дълбоки разделения. Джон Мурта, демократ от Пенсилвания, е казал: „Трябва да изтеглим нашите войски от зоната на убийствата".

Докато Демократите са похвалили американските войски, че са изпълнявали всяка важна мисия, на която са били изпращани, Демократите са обвинили Буш за неправилно водене на войната и неумение да изработи успешна политическа стратегия за Багдад.

Като доказателство Мурта е посочил влошаването в ислямската страна по сравнение с началото на войната преди март 2003. Производството на петрол и електричество в Ирак е под нивата преди началото на войната, има по-малко питейна вода в сравнение с времето, когато президентът на Ирак Саддам Хюсеин бе на власт, а иракчаните страдат от ескалираща инфлация и висока безработица.

Освен това войната е убила 3,381 американски войника и е ранила над 24,000, а загубите на иракчаните са много по-тежки благодарение на сектантските сблъсъци, които Демократите определят като гражданска война.

Представителят Джери Люис от Калифорния, главният републиканец в Комитета на камарата по отпускането на средства, отвърна, че отказът на Демократите да финансират изцяло войските „ясно поставя под въпрос тяхната отговорност към мъжете и жените в униформи".

Секретарят по отбраната Робърт Гейтс в писмо до Конгреса е написал, че двустепенния план за финансиране на демократите от долната камара „ще причини значителни смущения в ефективността и ефикасността на операциите" на военните. Той е казал, че продължената битка в Конгреса за финансиране на войната има „отрицателен ефект върху войниците на бойното поле" с отказа за доставка на бронетранспортьори устойчиви на мини и друго бойно оборудване.

Макар че повечето републиканци са гласували против законопроекта на Камарата на представителите, някои са започнали да припомнят на Буш, че без повратна точка за американските войски в Ирак към септември или октомври, тяхната подкрепа за продължаване на войната няма да бъде гарантирана.

Законодателите и от двете политически партии са неприятно обезпокоени от плановете на парламента в Ирак да излезе в продължителна лятна ваканция, докато американските войски там са още в опасност.

Преданите на пацифизма демократи в четвъртък настояха за общо изтегляне на бойните сили в началото на 2008. Макар те да загубиха гласуването с 255 срещу 171 гласа, подкрепилите вота демонстрират, че съществена част от Конгреса желае спиране на непопулярната война.