Премахването на всички търговски мита и бариери ще донесе допълнителни 135 млрд. паунда на икономиката на Великобритания, твърдят британски икономисти, привърженици на т.нар. "твърд" Brexit.

"Твърдият" Brexit е "икономически по-добър от "мекия" сценарий за излизане от Европейския съюз, твърди проф. Патрик Минфорд, който е водещ автор в доклад на организацията "Икономисти за свободна търговия" (група от 16 души, вкл. бивши правителствени съветници и учени).

Той посочва, че елиминирането на митата, както в рамките на споразуменията за свободна търговия, така и едностранно, би довело до огромни печалби.

Не всички обаче са съгласни с тези твърдения. Премахването на търговските бариери ще доведе британската икономика до "спускане към дъното", предупреждават други икономисти, цитирани от BBC.

Икономистът Моник Ебел от Националния институт за социални и икономически изследвания смята, че проф. Минфорд "пренебрегва десетилетия доказателства за това, как всъщност функционира търговията".

Ако Обединеното кралство напусне единния европейски пазар, но сключи едностранни търговски сделки с големи развиващи се икономики и с англоговорящите държави, това ще компенсира едва 1/3 от очакваните общи търговски загуби за британската икономика след излизането й от ЕС, показват проучванията на д-р Ебел.

Тя посочва, че много от търговските бариери, за които проф. Минфорд твърди, че трябва да бъдат отстранени, са фини, нетарифни ограничения, като договорените общи стандарти.

Икономистите, които са против "твърд" Брекзит, заявяват, че подобен план би бил "икономическо самоубийство".

Пълният доклад на проф. Минфорд, озаглавен "От проект Страх към проект Просперитет", ще бъде публикуван през есента. Той твърди, че Великобритания може едностранно да премахне търговските бариери както за ЕС, така и за останалата част от света, при това още преди да бъдат договорени реципрочни споразумения, като по този начин Лондон извлече годишна печалба от 80 млрд. паунда.

Докладът предвижда и допълнителни 40 млрд. британски лири годишно, в резултат на дерегулирането на икономиката, както и други ползи, произтичащи от политиките, свързани с Brexit.

Минфорд, професор в Университета в Кардиф, твърди, че когато става дума за търговия, "идеалното решение" би било постигане на свободната търговия с големите икономически блокове, включително и с ЕС.

Ако Великобритания заплаши да премахне едностранно всички търговски бариери и мита, ЕС ще се окаже под натиск да предложи на Лондон споразумение за свободна търговия, тъй като в противен случай европейските производители ще трябва да се конкурират на британския пазар, който ще бъде "наводнен с по-евтини стоки от други места", смята икономистът.

Минфорд твърди, че бизнесът и потребителите в Обединеното кралство биха се възползвали от вносните стоки с по-ниски цени и последиците от засилената конкуренция, коeто би принудилo фирмите да повишат производителността си.

Моник Ебел обаче смята, че "конкуренцията трябва да бъде справедлива". "Някои чуждестранни компании от държави извън ЕС имат по-малки производствени разходи, защото замърсяват околната среда или третират работниците си по начин, който ние считаме за неприемлив. Затова налагаме тарифи за изравняване на условията. Това е напълно справедливо и легитимно", посочва Ебел.

Не всички са впечатлени от предложенията на Минфорд за едностранно премахване на митата. Някои дори смятат подобна стъпка за вредна за британската икономика.

"Едностранно премахване на митата, без да се направи същото от други държави, би заляло Великобритания с вносни стоки, поставяйки нашите производители и фермери в ситуация, в която не могат да се конкурират", отбеляза депутатът от Лейбъристите Алисън МакГовърн.

Тя е част от групата "Отворена Британия", включваща представители на различни партии и развиваща кампания срещу твърд Brexit.

"Нивата на несъстоятелност и безработица, особено в индустрията и селското стопанство, ще се изстрелят до небето", прогнозира МакГовърн.

"Този проект е на икономическо самоубийство, не на проспетитет. Никое отговорно правителство не би разчитало на този доклад като източник на идеи за бъдещата търговска политика", категорична е тя.