Москва няма да загуби, а може да спечели, ако Европейският съюз наложи ембарго (забрана) на вноса на петрол от Русия. Това пише в свой анализ икономическият наблюдател от швейцарския вестник Neue Zürcher Zeitung, Хералд Хосп.
"Тъй като евентуалната загуба на обемите от Русия на и без това напрегнатия световен петролен пазар ще доведе до по-високи цени на енергоносителите, Москва е възможно в крайна сметка да получи повече финансови постъпления от продажби на петрол, отколкото без ембаргото на Европа.
Причината е, че в такъв случай по-високата цена ще компенсира по-малките продадени обеми", пише Хосп.
Той смята, че планираното постепенно влизане в сила на забраната за внос на руски нефт само ще увеличи ползите за Москва. При подобно развитие на събитията, цените на петрола и вероятно на другите енергоносители веднага ще скочат, но Русия ще продължи да доставя още известно време петрол на ЕС, който вече е на по-високи цени, обяснява икономическият наблюдател.
От ембарго на руския нефт ще има и други печеливши. От забраната на Европа ще се възползват Китай и Индия, които ще продължат да купуват руски петрол, но ще могат да го получават на по-ниски цени от тези на световните пазари, смята Хосп.
Simodim
на 11.05.2022 в 21:36:29 #1Това и понеже си глупав. При договори за продължително време цената или се фиксира или се привързва към цената на петрола. В случая с Индия и Китай договорите се сключват за 20 години с фиксирана цена, която се определя от Русия. За целта на получателя се прави специална преференции при която цената на петрола става минимум на 30 процента по ниска от международната за целия период на договора. Цената и тази която обяви доставчика,а не тази на суаповия пазар. С други думи Русия продава на супер изгодни цени за Азия петрол на Индия, Китай, Виетнам и Пакистан. ЕС да се оправя както иска. Същата схема се използва и за газа.