През последната година цената на златото нарасна значително - от 1300 до над 1700 долара за тройунция, което не е учудващо, предвид несигурността пред икономиката. Но друг метал се очаква да поскъпне още повече и по-бързо.
Това, според анализаторът от Independent Speculator Лобо Тигре, ще бъде уранът. По думите му в момента се наблюдава дефицит заради срива на веригата на доставки, а същевременно търсенето му се задържа относително непроменено, особено в сравнение с други суровини, които бяха засегнати сериозно от рецесията, сред които е петролът.
"Пазарът на уран изпитва структурен дефицит от известно време", каза Тигре. "Добивът на мините от много години не е достатъчен. До момента това работеше, защото голяма част от наземните добиви достигаха до пазара, особено след инцидента в АЕЦ "Фукушима I".
Но от миналата година вторичното предлагане започна да се понижава, отбелязва експертът. Свиването на доставките и задържащото се високо търсене доведоха до рязко изстрелване на урана с почти 36% от 16 март тази година до днес, като тя достигна 32,73 долара за един паунд (който се равнява на 0,435 кг.).
Графика: Цена на урана от началото на годината
![Снимка 477507](https://webnews.bg/uploads/images/07/7507/477507/640x.jpg?_=1588070761)
Източник: Tradingeconomics
Източник: Tradingeconomics
"Нещо повече, в момента някои мини започнаха да спират дейността, при това не говорим за някои маргинални производители, а тези, които предлагат най-ниските цени", каза Тигре. "Те ще добият с 16% по-малко уран от очакваното."
А не се очаква търсенето на уран да се свие, за разлика от други енергийни продукти, защото то не зависи от замразяването на икономиката.
ICO
на 29.04.2020 в 06:00:41 #1За съжаление нито една от предлаганите платформи за търговия няма цени или фючъри в уран. Уран се добива основно за ядрено гориво. Ядрените реактори използват само уран-235, който е едва 1-2% от общо добития уран /предимно 238/. Количествата годен за използване за ядрено гориво уран са много малки и ще се изчерпат много преди да свършат петролните кладенци! Преди 15 години Росатом въведе нова технология за плазмено разделяне на отработеното гориво. Това позволи да се рециклира горивото от което се извлича 30-40% неизразходвания уран-235. Технологията се превърна в технологично лесен, екологично чист и икономически изгоден източник на уран-235 за ядрено гориво. Росатом е единствената компания в света ,която притежава тази технология, което и позволи да предложи по-ниски цени и по-висока наличност на пазара за ядрено гориво, където държавата с най-голям брой АЕЦ е САЩ. Технологията за плазмено разделяне превърна Росатом в монополист на пазара и въпреки все по-нарастващите антируски настроения в САЩ, закупуването на гориво от руснаците се превръща в НЕ ЗАОБИКОЛИМ ФАКТОР. През 2009 година Росатом успява да реализира нова технология на реактор на бързи неутрони, която позволява производството на уран-235 от уран-238, като последния е най-разпространения изотоп на урана. По този начин лимитираните количества в природата от уран-235 се заменят с практически неограничено количаство новопроизведен изотоп-235 от 238. Компанията успява да изгради все по-големи реактори на бързи неутрони, като увеличи количеството новопроизведен уран-235, които в комбинацията с технологията на плазмено разделяне превръщат Росатом в ЕДИНСТВЕНИЯ доставчик на ядрено гориво. Цената на уран-235, който е основата на повечето видове гориво за реактори се определя и ще се определя от Росатом. Тъй като компанията е единствената, която притежава необходимите технологии за производство, рециклиране и изработка. п.п. Все по-нарастващото засилване на антируски настроения в САЩ е логично да предизвика скок в цената на ядреното гориво за американските централи. Възможно е дори при нарастване на напрежението и преминаването на някаква граница да се получат прекъсвания в доставките. Както вече бяха прекъснати договорите за доставка на плутоний. Това от своя страна ще предизвика проблеми в производството и е възможно да стане причина за спиране на част от наличните централи в САЩ.