Папа Франциск призова САЩ да се справи с климатичните промени.
„Климатичните промени са проблем, който вече не може да бъде оставен на следващите поколения", каза той пред Белия дом. В словото си към Конгреса той отново подкани Америка да използва своите големи иновации и лидерство, за да „избегне най-тежките последици от влошаването на околната среда, причиненo от човешка дейност", предаде CNN Money.
Папата иска действия. Но на каква цена?
Типичното американско семейство ще трябва да харчи между 700 и 1100 долара повече годишно според Бюджетния офис на Конгреса на САЩ. Възможно е тези разходи да се окажат доста по-ниски, ако правителството предостави на домакинствата субсидии, за да спомогне за облекчаване на удара.
Републиканците обаче казват „не" на действията за проблема с климатичните промени. Това е и основната причина Конгресът да не е започнал с този въпрос.
„Разбирам силата на намесата на папата, но това ще изисква божествена намеса", смята икономистът Дъг Холц-Ийкън.
В друг дебат по-рано този месец сенатор Марко Рубио се обяви твърдо против какъвто и да е вид данък върху въглеродните емисии или допълнителна регулация. Според неготези мерки биха направили Америка още по-скъпо място за създаване на работни места.
Общественото мнение по въпроса е интересно. Много американци споделят възгледите на папата. Поне докато не чуят колко ще повлияе на семейния им бюджет.
Според анкета на Pew Research 71% от американците са съгласни, че страната би трябвало да „направи каквото е необходимо, за да защити околната среда". Но когато биват попитани дали екологичните закони си струват, подкрепата пада до 56 на сто.
В крайна сметка смисълът на каквито и да е действия в посока ограничаване на последиците от климатичните промени е хората да променят поведението си и да бъдат по-малко зависими от изкопаемите горива.
До голяма степен промяната зависи от това колко бързо САЩ може да прави нововъведения. Ако Америка може да измисли как да съхранява по-добре ресурсите и да направи по-евтини алтернативните източници на енергия, тогава икономическите разходи ще бъдат по-малки от прогнозираните. Това обаче може да отнеме по-дълго време, отколкото смятаме. Някои хора ще загубят работата си.
Печелившите от промените ще са вятърната, слънчевата и хидроенергията.
Загуби ще има във въгледобива, добива на нефт и газ, химическите заводи, металите, транспорта и авиокомпаниите.
Индустрии като строителството може да спечелят или загубят, в зависимост от това какво преоборудване ще трябва да направи.