Минимум 70-75% усвояване на парите от оперативните програми на ЕС да се постигне до края на 2013 година е амбицията на премиера.
Борисов заяви, че и 65% да се усвоят е огромен европейски ресурс за държавата и постави задача на всички от екипите, занимаващи се с еврофондовете, да бъдат строги, но справедливи. Той направи сравнение с Хърватия, изтъквайки, че тя си е направила магистралите преди България, но със 100% заеми и всъщност с пари на хърватските данъкоплатци.
Сега като им дойдоха падежите и започнаха да си плащат, външният им дълг мина над 50%, изтъкна Борисов и подчерта, че българският данъкоплатец дава само 20% за тези обекти. Само с 20% на българския данъкоплатец се строи метро, пречиствателни системи, добави министър-председателят.
Борисов посочи, че е много важно и след изборите да се работи по същия начин за усвояването на еврофондовете. Той отбеляза, че в момента имаме над 105% договорени средства и че това са все големи проекти, които се виждат и се познават в Брюксел.
Премиерът похвали министъра по усвояването на еврофондовете Томислав Дончев, финансовото министерство и администрацията, занимаваща се с оперативните програми.
Той припомни, че председателят на ЕК Барозу е изтъкнал, че България е сред страните с най-малък процент грешки. Това означава, че нашата администрация е много стриктна, много строга, заяви Борисов и съобщи, че много кметове са идвали при него да му се оплакват, че администрацията ни е жестока и налага много тежки корекции.
Помолен да коментира какво ще се случи с общините, заплашени от фалити заради неуспешно усвояване на евросредства, Томислав Дончев потвърди, че има общини в изключително тежка ситуация заради наложени им финансови корекции, в някои случаи в размер на целия размер на бюджета на общината и даде за пример Сопот и Белослав. Той уточни, че наложените им финансови корекции са от порядъка на 3,5 - 4 милиона лева за големи проекти във водния сектор.
25% от финансовата корекция е наложена заради дискриминационни изисквания в процедурите за обществени поръчки, изтъкна още Дончев и подчерта, че става въпрос за бенефициенти, допуснали нередности. Той каза, че има вариант такива общини да бъдат подпомогнати, но няма решения в тази насока.
Счита се, че покриването на корекцията от държавата би действало като недисциплинираща мярка, добави Дончев. Министърът разясни, че на община Сопот е било предложено да ползват дългосрочен 18-годишен кредит за постепенно излизане от ситуацията.
Томислав Дончев представи в присъствието на премиера отчет за изпълнението на оперативните програми, от който се вижда, че 2012 година е рекордна по договориране и по плащане към бенефициенти, както и по възстановени суми от Европейската комисия. България вече е договорила целия финансов ресурс и е платила над една трета от средствата по оперативните програми, заяви той.
Като абсолютен рекордьор от 7-те програми изпъква ОП „Транспорт". По думите на Дончев това е безспорният „шампион" - всички инвестиции могат да бъдат видени, пипнати и най-важното - могат да бъдат ползвани, изтъкна Дончев.
Той набеляза предизвикателствата за 2013 година - приемане на многогодишната финансова рамка, изготвяне на договора за партньорство и оперативните програми, приемане на закон за управление на средствата от Европейския съюз, приключване на договарянето за предишния програмен период и запазване на темповете на инвестиции и дори ускоряване на плащанията.
Дончев припомни, че България има краен срок за договаряне по сегашната финансова рамка - краят на 2013 година и краен срок за разплащания - края на 2015 година. Има някои големи проекти, които трябва да тръгнат преди средата на годината, посочи още той.
Дончев допълни, че възстановените средства от Европейската комисия за 2012 година са колкото през целия предишен период от началото на оперативните програми 2007-2011 г.
Когато цифрите говорят, най-добре да се съобразяваме с тях, коментира диаграмата на възстановените средства по години, премиерът Борисов. 2007, 2008 и 2009 г. са практически нули. 2010 г. имаме 0,78 милиарда лева, 2011 - 1,05 милиарда лева, а 2012 година - 1,65 милиарда лева, подчерта той и заключи - това е капацитетът.
Борисов представи новия заместник министър на финансите - Карина Караиванова, която е назначена на мястото на Боряна Пенчева, която стана член на УС на БНБ.
Той коментира новината от финансовото министерство за плащането по „Велчевия дълг", като припомни, че става въпрос за заема от времето на Милен Велчев и изтъкна, че се изплаща сега - в най-тежката криза.
Той допълни, че много често български политици се упражняват с цифрите за еврофондовете или си играят с думите.
Като друг пример той посочи мониторинговия доклад за съдебната система с думите - че ако прочетеш само заглавието, ще си помислиш, че е нещо много хубаво. Заглавието е „Мониторингов доклад за напредъка". Напредък, ама като четеш надолу разбираш, че единственото, което няма, е напредък, добави Борисов.